Slovensko má tri funkcie v štruktúre europarlamentu

Jana Žitňanská, zdroj: EP

Europoslankyňa Jana Žitňanská (Nova) sa stala podpredsedníčkou Výboru pre práva žien a rodovú rovnosť (FEMM) Európskeho parlamentu.

Členovia 35-členného výboru na svojom utorkovom pracovnom stretnutí rozhodovali o poslednom neobsadenom podpredsedníckom mieste.

Nakoniec ho získala práve Žitňanská. Ďalšou slovenskou poslankyňou vo výbore je Anna Záborská (KDH). Tá rovnakému výboru predsedala vo svojom prvom volebnom období 2004-2009. Zatiaľ je vôbec jedinou europoslankyňou, ktorá zastávala takúto funkciu.

Špekulovalo sa, že slovenská delegácia pri skupine európskych ľudovcov by mohla mať nárok na predsednícku funkciu aj v tomto období, napríklad vo výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín. To sa napokon nestalo. 

Predsednícke a podpredsednícke posty sa prideľujú na základe volebného zisku pre jednotlivé politické frakcie a následne aj na základe ziskov národných delegácií v rámci týchto frakcií.

O konkrétnych menách sa následne na základe širšej dohody hlasuje.

Žitňanská zastupuje tretiu najpočetnejšiu skupinu, euroskepticky zameraných Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR). Okrem členstva vo FEMM je aj členkou Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL).

Okrem Žiťňanskej sa spomedzi trinástich slovenských europoslancov iba dvom  podarilo presadiť vo výboroch či delegáciách europarlamentu.

Eduard Kukan (SDKÚ, Európska ľudová strana) sa stal vedúcim Delegácie pri Parlamentnom výbore pre stabilizáciu a pridruženie Európska únia-Srbsko (D-RS). V minulom období bol predsedom Delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy s krajinami juhovýchodnej Európy, ktorá v takomto regionálnom podaní v tomto volebnom období neexistuje.

Europoslanec Pál Csáky (SMK, Európska ľudová strana) získal vďaka podpore maďarského Fideszu jednu zo štyroch podpredsedníckych funkcií vo Výbore pre petície (PETI). Jeho členom je ako náhradník aj europoslanec za Most-Híd József Nagy.

V tomto výbore sa v minulosti riešilo viacero petícií týkajúcich sa slovensko-maďarských vzťahov.

Slovenská delegácia pri skupine Socialistov a demokratov oslabila o jedno miesto, čo prispelo k tomu, že jej 4 členovia stratili nárok na funkcie v rámci štruktúr EP.

Viac informácií o zaradení slovenských europoslancov vo výboroch EP.

EurActiv.sk/TASR