Sacharovovu cenu za slobodu myslenia získali dve jezídske aktivistky

sacharovova cena

Na archívnej snímke z 30. decembra 2015 Nádja Murádová (zdroj: TASR/AP)

Mená držiteliek ocenenia dnes ohlásil predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz.

Nádja Murádová a Lamjá Hadžíová-Bašárová sú verejné obhajkyne jezídskej náboženskej komunity v Iraku a pomáhajú ženám a deťom, ktoré sa stali obeťami teroristickej organizácie Islamský štát.

Murádová do svetovej pozornosti uviedla utrpenie, ktoré znášajú jezídi. Poukazovala najmä na to, že islamskí radikáli často zneužívajú jezídky ako sexuálne otrokyne, čo zažila aj na vlastnej koži. Tento rok získala aj Cenu Václava Havla za ľudské práva, ktorú udeľuje Rada Európy.

Sacharovova vena im bude slávnostne odovzdaná 14. decembra počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

V Európe našli útočisko

Tým, že sme sa rozhodli oceniť tieto dve ženy „chceme ukázať, že ich boj nebol márny a že sme pripravení pridať sa a pomôcť im v ich boji proti brutalite zo strany takzvaného Islamského štátu, ktorému je stále vystavených mnoho ľudí,” povedal o nich v pléne predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. „Podarilo sa im utiecť do Európy, kde našli útočisko,“ dodal.

Obe mladé ženy pochádzajú z dediny Kocho, ktorá sa nachádza v blízkosti mesta Sindžár v Iraku, kde 3. augusta 2014 príslušníci IŠ vyvraždili všetkých mužov. Ženy a deti si IŠ zobral ako otrokov. Všetky mladé ženy, medzi nimi aj Hadžíová Bašárová, Murádová a ich sestry, boli unesené, niekoľkokrát predané a zneužité ako sexuálne otrokyne.

Murádovej sa v novembri 2014 podarilo utiecť za pomoci susednej rodiny, ktorí ju prepašovali z oblasti kontrolovanej IŠ. Dostala sa tak do utečeneckého tábora v severnom Iraku a neskôr do Nemecka. O rok neskôr, v decembri 2015, vystúpila s veľmi silným prejavom o svojich skúsenostiach na úplne prvom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN venovanom obchodovaniu s ľuďmi.

V septembri 2016 sa stala prvou veľvyslankyňou dobrej vôle pre dôstojnosť obetí obchodovania s ľuďmi UNODC, v rámci tejto funkcie sa zúčastňuje na celosvetových a miestnych iniciatívach na zvyšovanie informovanosti o utrpení nespočetných obetí obchodovania s ľuďmi. V októbri 2016 jej Rada Európy udelila cenu Václava Havla za ľudské práva.

Hadžíová-Bašárová sa pokúsila utiecť niekoľkokrát, nakoniec sa jej to podarilo v apríli za pomoci svojej rodiny, ktorá zaplatila miestnym prevádzačom. Počas jej úteku z kurdskej hranice vybuchla mína, ktorá zabila dvoch ľudí z jej skupiny a aj ona sa zranila a takmer prišla o zrak. Podarilo sa jej uniknúť a napokon bola prepravená do Nemecka, kde podstúpila lekársky zákrok a stretla sa so svojimi žijúcimi súrodencami.

Od svojho oslobodenia Hadžíová Bašárová informuje svet o ťažkom osude jezídskej komunity a naďalej pomáha zotročeným ženám a deťom, ktoré sa stali obeťami zverstiev páchaných Islamským štátom.

O cene

Medzi finalistami nominovanými na ocenenie bol turecký novinár Can Dündar, bojujúci za slobodu tlače v Turecku, a vodca krymských Tatárov Mustafa Džemilev.

Sacharovovu cenu udeľuje EP každý rok jednotlivcom alebo organizáciám, ktorí presadzujú ochranu ľudských práv a slobôd. Cenu a finančnú odmenu vo výške 50.000 eur si laureátky slávnostne prevezmú 14. decembra počas plenárneho zasadnutia.

Nominácie na ocenenie môže podať buď politická skupina v EP alebo skupina minimálne 40 poslancov. Do užšieho výberu sa dostanú traja finalisti. O laureátovi rozhoduje Konferencia predsedov, zložená z predsedu EP a šéfov parlamentných politických skupín.

Cena za slobodu myslenia nesie pomenovanie po sovietskom vedcovi a disidentovi Andrejovi Sacharovovi. Prvú Sacharovovu cenu získal Nelson Mandela v roku 1988. O rok neskôr bol ocenený Alexander Dubček.

Minulý rok cenu získal saudskoarabský bloger Ráif Badawí. Ten bol vo svojej vlasti odsúdený na desať rokov väzenia a 1000 rán bičom za to, že na svojom blogu vyzýval na sociálny, politický a náboženský dialóg, čo je v Saudskej Arábii považované za urážku islamských hodnôt.