Kancelária Národnej rady SR hľadá stáleho zástupcu pri Európskom parlamente. Inzerát zverila aj cez pracovný portál Profesia.sk a vybrať ho chce na základe anonymných testov.
Neobsadený post
Stáleho zástupcu národných zákonodarných zborov pri Európskom parlamente majú všetky členské krajiny EÚ okrem Slovenska.
Post v októbri roku 2010 zrušil vtedajší predseda Národnej rady a terajší europoslanec Richard Sulík (SaS, ECR). Opozičný Smer-SD ho vtedy obvinil z „poškodzovania slovenského parlamentarizmu v orgánoch EÚ“.
Ani po zmene vlády v roku 2011 však nový predseda parlamentu, Pavol Paška (Smer-SD), post neobsadil.
Sulík argumentoval mimoriadnou finančnou náročnosťou vo výške 100 tisíc eur ročne a tým, že úrad neruší, len nateraz zostáva neobsadený.
„Verte mi, nie je to veľa roboty, a ak existuje čosi ako teplé miestečko, tak toto je krásny príklad,“ povedal Sulík, keď Smer-SD uviedol zrušenie postu ako jeden z dôvodov, pre ktoré chcel Sulíka v roku 2010 odvolávať z funkcie.
Sulík sa bránil aj tým, že sa s vtedajším ministrom zahraničných vecí Mikulášom Dzurindom dohodol, že služby, ktoré tento úradník zabezpečoval, vie poskytnúť aj Stále zastúpenie Slovenska v Bruseli.
Formálne kanály
Experti na fungovanie európskych inštitúcií a pôsobenie Slovenska v EÚ i niektorí slovenskí europoslanci však už roky apelujú na vládu, aby post obnovila.
Tvrdia, že Európsky parlament aj národné parlamenty získali po vstupe Lisabonskej zmluvy do platnosti nové právomoci a je preto potrebné, aby existovali formálne kanály komunikácie medzi týmito inštitúciami.
Navyše slovenská Národná rada využíva právomoci, ktoré spočívajú najmä v možnosti namietať návrhy európskej legislatívy, nanajvýš okrajovo a to aj v porovnaní s parlamentmi krajín podobnej veľkosti.
Transparentný výber
Dôvod, prečo sa post na úrovni „štátneho radcu“ po čase opäť obsadzuje súvisí s blížiacim sa predsedníctvom Slovenska v Rade Európskej únie (júl-december 2016).
Kancelária Národnej rady chce pri jeho obsadzovaní „zaručiť absolútnu transparentnosť“, preto má byť rozhodovanie na základe výsledkov kvalifikačných testov anonymné.
Výberové konanie je otvorené a prihlášky treba podať do 28. augusta. Nový štátny radca by mal byť známy do konca októbra.
Podmienkou je aspoň ročná prax v európskych inštitúciách, aspoň dva roky praxe v štátnej správe, prípadne v mimovládnych organizáciách, so zameraním na zahraničné vzťahy, diplomatický protokol, spoluprácu s členskými štátmi Európskej únie.
Uchádzač musí mať vysokoškolské vzdelanie II. stupňa so zameraním na zahraničné vzťahy, politiku EÚ a protokol. Vyžaduje sa aktívna znalosť slovenského, anglického a francúzskeho jazyka, vítaná je aj znalosť nemčiny.
Záujemci musia ovládať Ústavu SR, zákony a predpisy týkajúce sa NR SR, mať prehľad v strategických a hodnotových dokumentoch EÚ, orientovať sa v politike EÚ aj v európskych štruktúrach.
EurActiv.sk/TASR