Smer-SD nadobro u eurosocialistov

Strana európskych socialistov (Party of European Socialists, PES) pozastavila proces získavania plného členstva strany Smer-SD v októbri 2006. Dôvodom bolo vytvorenie koaličnej vlády so Slovenskou národnou stranou, čo vtedy eurosocialisti interpretovali ako porušenie vnútorných princípov európskej sociálnej demokracie, ktoré vystríhajú pred spoluprácou so stranami s nacionalistickou a krajne pravicovou agendou.

Predsedníctvo PES rozhodlo o zrušení suspendácie ešte vo februári minulého roka. Kongres strany – toto rozhodnutie formalizoval. Z viac ako troch stoviek delegátov hlasovalo za prijatie Smeru 93 %. Proti boli len belgickí a maďarskí sociálni demokrati, ktorí tvrdia, že spojenie s SNS je naďalej neprijateľné.

Väčšina pozorovateľov sa zhoduje v názore, že európski socialisti pristúpili k otázke členstva Smer-u pragmaticky. Je jednou z mála silných sociálno-demokratických strán v Európe, ktoré hoci sú vo vláde, ich popularita rastie. Smer mal jedny z najlepších výsledkov v Európskych voľbách, ktoré ponechali sociálnych demokratov ďaleko za stredo-pravými stranami. Smer má navyše veľmi dobrú šancu, že bude zostavovať novú vládu.

Z praktického hľadiska sa pre Smer veľa nezmení, keďže sa aj doteraz zúčastňoval na práci PES a skupiny v EP. Pomôcť mu to podľa analytikov môže na domácej politickej scéne, kde môže argumentovať medzinárodnou akceptáciou strany.

Nie ale tajomstvom, že čase eurosocialitov by preferoval a v prípadnej ďalšej vláde Roberta Fica inú stranu než SNS. Vplyvný poslanec sociálno-demokratickej frakcie v EP, Rakúšan Hannes Swoboda pre denník HN povedal, že Smer je síce populistická strana, ale robí dobrú politiku. Koalícia s SNS je ale podľa neho stále proti princípom sociálnej demokracie a Smer by mal využiť "akúkoľvek rozumnú možnosť na vytvorenie inej vládnej koalície".

Premiér a predseda Smer-u Robert Fico v reakcii na rozhodnutie kongresu PES uviedol, že ho to teší a bude povzbudením do ďalšej práce. Podľa neho dokazuje, že sa Európy nestotožnila s účelovými tvrdeniami o tom, ako koalícia s SNS povedie k znižovaniu štandardu ochrany menšinových práv na Slovensku. Zároveň ale odmietol vylúčiť SNS z prípadnej povolebnej spolupráce: „Nebudeme vylučovať nikoho, nenecháme sa tlačiť do ničoho“, povedal premiér. 

"Predpokladám, že európski socialisti budú takí veľkí demokrati, že nebudú podmieňovať stranu Smer", povedal predseda poslaneckeého klubu SNS Rafael Rafaj pre televíziu TA3.

Bývalý podpredseda socialistickej skupiny v EP Jan Marinus Wiersma v rozhovore pre EurActiv.sk povedal, že keď Smeru pozastavovali kandidatúru na členstvo dúfal v zmenu vládnej koalície, čo sa nestalo. Pozastavenie po dobu jedného roku, ktorý podľa neho PES využila na monitorovanie, interpretoval nie ako trest pre Smer, ale ako signál toho, čo už nie je prípustné aj smerom k iným členským stranám.