Smer zverejnil kandidátov na europoslancov

Zdroj: TASR

Predsedníctvo Smeru-SD oficiálne odsúhlasilo kandidátnu listinu strany vo voľbách do Európskeho parlamentu na čele s podpredsedom Európskej komisie, Marošom Šefčovičom. Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedol predseda strany Robert Fico, za úspech by považovali obhájenie súčasných piatich miest europoslancov.

„Možno je škoda, že sa takto spojili dva volebné akty. Môžeme mať pocit, že je význam volieb do EP prekrývaný vnútropolitickými udalosťami,“ poznamenal líder Smeru-SD na margo prekrývania prezidentských a európskych volieb.

Kontinuita

„Pristúpili sme k eurovoľbám s plnou zodpovednosťou, význam Európskeho parlamentu bude narastať“, povedal Fico. Preto sa podľa neho na predsedníctve strany zhodli, že v zastúpení v EP je potrebná kontinuita a šancu na znovuzvolenie dostali všetci súčasní europoslanci Smeru, ktorí na kandidátke nasledujú za Marošom Šefčovičom.

„Dohodli sme sa na tom, že pristúpime k voľbám do EP úplne po novom. Nebudeme hovoriť o únii teoreticky," povedal Šefčovič, ktorý chce v kampani odprezentovať všetkých kandidátov Smeru-SD s ich konkrétnymi programami pod heslom Silné Slovensko v Európskej únii.

„Tieto eurovoľby budú o budúcnosti EÚ a o tom, akú pozíciu bude mať Slovensko v novej a verím pozitívne rozvíjajúcej sa EÚ.

Prezidentská kampaň

„Je potrebné, aby cez turbulentnú situáciu zastupovali skúsení politici,“ konštatoval na tlačovej konferencii ďalej premiér

Svojho protikandidáta na post prezidenta SR Andreja Kisku odprezentoval ako hrozbu a „hazard“ s reprezentáciou Slovenska v EÚ alebo vo V4.

Šefčovič s Ficom súhlasí, že skúsenosť a kontakty sú mimoriadne dôležitý aspekt zahraničnej politiky.

„Dostávam veľa otázok o tom, do akej politickej rodiny pán Kiska patrí, čo si myslí o budúcnosti EÚ, ako bude reagovať ako hlavný veliteľ ozbrojených síl, keď sa budú riešiť citlivé otázky ohľadne Ukrajiny?“, doplnil Fica Šefčovič.  

„Čaká nás predsedníctvo EÚ, V4, preto považujem za hazard, čo predvádza slovenská pravica, ktorá bez toho, aby niečo vedela, a len preto, aby bojovala so Smerom-SD nemá problém podporiť na post prezident človeka, o ktorom nič nevieme a ktorý, pokiaľ ide o zahraničnú politiku je obyčajný dobrodruh“, tvrdí Robert Fico

Celá kandidátka

Lídrom na kandidačnej listine Smeru-SD vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) bude eurokomisár Šefčovič, dvojkou bude súčasná europoslankyňa Monika Flašíková Beňová, z tretieho miesta bude kandidovať europoslankyňa Monika Smolková, za ňou jej kolegovia z EP Vladimír Maňka, Boris Zala a Katarína Neveďalová. Na siedmom mieste figuruje poradkyňa podpredsedu EK Gabriela Kečkéšová, nasledovaná podpredsedom Žilinského samosprávneho kraja Jozefom Štrbom, riaditeľom Ľubovnianskej nemocnice Petrom Bizovským, Alexandrom Bačíkom, Jánom Hrubým, Martinom Nemkym a Boženou Kováčovou.

Zala sa podľa vlastných slov teší na volebný zápas a je presvedčený, že by strana mala v eurovoľbách dosiahnuť dobrý výsledok. "Myslím si, že sme tam ľudia kvalifikovaní, ktorí rozumejú práci v Európskom parlamente. V EP je to tak, že kto tam nie je aspoň dva, tri alebo štyrikrát, tak nie je dostatočne kvalifikovaný a hlavne nemá silné zázemie a autoritu," uviedol pre TASR Zala.

"Samozrejme budem sa snažiť tú dôveru, ktorú mi politická strana Smer znova dala, nejakým spôsobom sa jej zhostiť. To znamená byť znova zvolená do Európskeho parlamentu," reagovala Neveďalová.

Tretie voľby do EP sa na Slovensku uskutočnia 24. mája.

Pozície

Poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan (SDKÚ-DS, EĽS) reagoval na premiérovu kritiku Andreja Kisku. „Beriem to ako súčasť negatívnej kampane Smeru-SD. Pán Kiska je kandidát, ktorý môže priniesť pozitívnu zmenu. A to aj v zahraničnej politike. Nemusím s nim vo všetkom súhlasiť, avšak nevidím dôvod spochybňovať ho. Príkladov európskych politikov, ktorí začínali bez zahraničnopolitických skúseností, je dosť,“ povedal Kukan, ktorý je bývalým ministrom zahraničných vecí.

„Pánovi Kiskovi sa vyčíta postoj ku Kosovu. To však nie je hlavný problém Európy. Ten je dnes Ukrajina, a tu pán Kiska zaujal principiálnejší postoj ako premiér Fico. O okupácii a agresii na Kryme hovoril skôr a jednoznačnejšie ako premiér. Ten akoby sa stále nerozhodol, ktorým smerom chce Slovensko viesť. Okupácia Krymu ruskými vojakmi nám pritom pripomína, z ktorej strany prichádzajú bezpečnostné riziká,“ uviedol Kukan, ktorý je členom zahraničného výboru europarlamentu.

Kukan pripomenul, že pre prezidentského kandidáta Smeru-SD nebola vždy zahraničná politika tak zaujímavá ako dnes. „Keď sa pán Fico stal premiérom, priznal, že ho Európske rady ho nudia. Verím, že pán Kiska bude mať lepší začiatok,“ uzavrel Kukan.

EurActiv.sk/TASR