SNS členom novej euroskeptickej skupiny v Európskom parlamente

Zdroj: Flickr: Members of the European Parliament voting on a resolution during Brussels plenary session, 03 December 2008@European Parliament/Pietro Naj-Oleari

Slovenská národná strana pred voľbami do Európskeho parlamentu deklarovala, že po voľbách bude členom Únie za Európu národov (UEN). Len štyri dni pred voľbami prišiel stranu do Bratislavy navštíviť Eugenio Preta, generálny tajomník UEN.

Po voľbách je však zrejmé, že UEN ako skupina skončila. Je líder, írska vládna strána Fianna Fáil, prešla v apríli oficiálne k európskym liberálom a bude pôsobiť vo frakcii ALDE. Poľská strana Právo a spravodlivosť bratov Kaczynských opustila UEN aby spolu s britskými konzervatívcami a českou ODS založila vlastnú skupinu Európskych konzervatívcov a reformistov.

Strana nezávislosti Veľkej Británie (UK Independence party, UKIP) a talianska Liga Severu ohlásil založenie novej skupiny, ktorá by mal nadviazať na euroskeptickú skupinu Nezávislosť/Demokracia z minulého volebného obdobia. Tá mala po voľbách tiež problémy splniť podmienky na opätovné konštituovanie sa ako oficiálna skupina v EP. Liga Severu bola v roku 2006 z IND/Dem vylúčená za to, že jeden z jej členov Roberto Calderoli si obliekol tričko s karikatúrou proroka Mohameda podobnej tým z dánskeho denníka Jylland-Posten. Následne sa Liga pridala k Únii za Európu národov.

Nigel Farage, líder IND/Dem, ohlásil vytvorenie novej frakcie včera v Bruseli. Bude niesť názov Európa slobody a demokracie (EFD) a Farage bude jej predsedom. 

  • Okrem 13 členov britskej UK Independence Party a 9 členov talianskej Ligy Severu budú jej členmi
  • dvaja poslanci Dánskej ľudovej strany,
  • jeden poslanec zo strany Praví Fíni,
  • jeden europoslanec za Libertas (Francúzsko),
  • dvaja poslanci z gréckej strany Laos,
  • jeden poslanec holandskej protestantskej pravice Staatkundig Gereformeerde Partij a
  • jeden poslanec Slovenskej národnej strany Jaroslav Paška.

Nové zoskupenie by malo podľa Faragea predstavovať „reálnu alternatívu v Európskom parlamente“. Zástupca holandskej strany SGP pre portál theparliament.com povedal, že v minulom volebnom období dve najväčšie skupiny ľudovci a socialisti hlasovali v hlavných otázkach v 97 % prípadov rovnako a že nová skupina chce bojovať proti tomuto "pohodlnému konsenzu".

EFD Chce bojovať proti byrokratizácii EÚ a stavia sa proti prehlbovaniu integrácie. Akékoľvek európske zmluvy by mali byť predložené na schválenie občanom v referende.

SNS v oficiálnom stanovisku uvádza, že v Európskom parlamente sa "stala členom novovzniknutej eurorealistickej skupiny, ktorej členom sú okrem SNS ďalšie významné politické subjekty, napr. britská nezávislá strana, druhá najsilnejšia politická sila vo V. Británii, ktorá bude kritickým okom sledovať postup integrácie EÚ."

EFD chce preskúmať írske záruky

Nigel Farage v interview pre EurActiv povedal, že skupina chce "investovať nejaké peniaze do poriadneho právneho názoru na záruky, ktoré Írsko dostalo od lídrov EÚ" výmenou za opakovanie referenda o Lisabonskej zmluve. Farage má podľa vlastných slov pochybnosti o právnej sile záruk, ktoré sú Írom predkladané ako záväzné.

"Podľa nás nie sú. Nie je to protokol, keby boli protokol mali by právnu silu a boli by hodné toho papiera, na ktorom sú napísané", povedal Farage.

Líder novej skupiny si tiež myslí, že sa Európska komisia pod Barrosovým vedením stala "tyranskou". "Barroso je nešťastím pre demokraciu", vyhlásil Farage. Podľa neho Parlament Barrosovo znovuzvolenie nepodporí.

Farage: V EFD nie sú rasisti

Britský europoslanec zo skupiny európskych konzervatívcov (ECR) Geoffrey Van Orden na margo novej skupiny povedal: „Hovoríme o ľuďoch, ktorí sú politickí extrémisti“.

Mnohé zo strán združené v EFD sú označované domácimi aj európskymi médiami za krajne pravicové, anti-imigračne ladené, xenofóbne a v niektorých prípadoch rasistické.

V snahe bojovať proti takejto povesti sa v politickom programe EFD uvádza, že členovia skupiny odmietajú „xenofóbiu, antisemistizmus a akúkoľvek inú formu diskriminácie“. Na druhej strane ale „veria, že európske národy majú právo chrániť svoje hranice a posilňovať vlastné historické, tradičné a kultúrne hodnoty“.

Van Orden si však myslí, že iné strany „nepotrebujú takéto veci deklarovať, pretože to považujú za samozrejmé“. Niektoré strany z terajších členov EFD chceli podľa neho vstúpiť k európskym konzervatívcom, no boli odmietnuté.

„Je to otázka toho, či jednotlivé strany považujete za skupiny, ktoré zastávajú silný a principiálny postoj proti otvoreným hraniciam, alebo za strany, ktorým dominuje rasistická, xenofóbna a antisemitská agenda,“ hovorí Farage. Podľa neho ale všetci členovia EFD spadajú do prvej menovanej skupiny.