Socialisti dali Barrosovi podmienky

V otvorenom liste kandidátovi na šéfa Komisie Schultz menuje jedenásť „kľúčových otázok“, ktoré „korešpondujú s urgentnými očakávaniami našich občanov smerom k Európskej únii“.

V značnej miere vychádzajú z volebného manifestu socialistov pred eurovoľbami. Barrosa vyzývajú, aby vstúpil so skupinou bezodkladne do „vážneho a intenzívneho dialógu“.

Nezdá sa však, že by sa malo pred jeseňou uskutočniť nejaké stretnutie. Parlament bude hlasovať o Barrosovom znovumenovaní až po letných prázdninách.

Hovorca skupiny Socialistov a demokratov Tony Robinson pre EurActiv povedal, že v najbližších týždňoch neočakávajú kontakt s Barrosom. Tento týždeň je veľmi plný, bude sa voliť vedenie výborov v Parlamente, a v každom prípade, socialistická skupina si nie je vedomá toho, že Barroso príde do Štrasburgu.“

„Ktokoľvek príde hovoriť, bude musieť hovoriť s našou skupinou, presne takým spôsobom, akým s našou skupinou v tomto momente hovoria kandidáti na predsedníctvo parlamentu.“

Do konca augusta nie sú plánované žiadne ďalšie stretnutia.

„Niet sa kam ponáhľať. Dávame kandidátovi čas zhodnotiť jedenásť bodov a ich implikácie“, povedal Robinson. „Ešte stále čakáme, že budeme od kandidáta počuť program.“

Socialisti zaradili medzi svoje priority nový Plán hospodárskej obnovy Európy, ktorý sa zameria na vytváranie a ochranu pracovných miest, Európsky pakt zamestnanosti, s cieľom vytvárania nových, kvalitnejších pracovných miest a boja proti nezamestnanosti, či Pakt sociálneho pokroku, ktorý sa má zaoberať plnými sociálnymi následkami krízy a zabraňovať rastu chudoby, nerovnosti a vylúčenia.

Robinson zdôraznil, že jedenásť bodov nie je určených špecificky pre Barrosa, ale pre akéhokoľvek kandidáta.

Bývalý portugalský premiér je však v súčasnosti jediným kandidátom. Na základe „technickej dohody“ medzi konzervatívnou EPP-ED a Socialistami a demokratmi, o podelení si predsedníctva EP, sa dá predpokladať, že v socialisti sú ho v zásade pripravení podporiť. Trvajú však na tom, že kandidát, ktorého podporia, musí podpísať ich priority.

Nedávno sa k veci postavil podobne aj líder liberálov, Guy Verhofstadt. Naznačil, že ak chce Barroso podporu jeho skupiny, počas leta musí vážne popracovať na programe.