Socialisti nevedia nájsť kandidáta na šéfa Komisie

Socialistické a sociálno-demokratické strany z Európy sa stretli v Madride aby zverejnili spoločný manifest pre voľby do Európskeho parlamentu. Zástupcovia Strany európskych socialistov (SES) veria, že sa v nich stanú najsilnejšou politickou skupinou. V súčasnosti sú druhí najväčší, s 215 kreslami, po centristicko-pravicovej EPP-ED (284 kresiel). Na Slovensku reprezentuje európskych socialistov vládny Smer-SD.

No výsledky stretnutia zatienila neschopnosť menovať vlastného kandidáta na post predsedu Komisie. Ak by mali byť v EP naozaj väčšinovou skupinou, potom by sa predloženie vlastného kandidáta od nich očakávalo. Hoci viacero delegátov v Madride vyzvalo v prejavoch vedenie strany, aby to urobilo, nestalo sa tak.

Predseda SES Poul Nyrup Rasmussen, o ktorom sa v minulosti hovorilo ako o potenciálnom kandidátovi, novinárom povedal, že sa o tejto otázke bude diskutovať až na najbližšom stretnutí na vysokej úrovni vo februári 2009. „Pred februárom vám nedám žiadnu odpoveď. Nemôžem povedať „nie“, nehovorím „áno“. Nepáči sa mi, že nehovorím nič, no tak to je.“

Prominentní lídri z rodiny SES José Luis Zapatero (španielsky premiér) a José Sócrates (portugalský premiér) situáciu skomplikovali keď pred časom vyhlásili, že by podporili znovuzvolenie súčasného predsedu Komisie José Manuela Barrosa, ktorý je politicky zaradený do EPP-ED.

Únia európskych federalistov zareagovala na nerozhodnosť socialistov vyhlásením, že rozhodnutie nenominovať socialistického kandidáta znamená, že „socialisti v skutočnosti akceptovali opätovnú nomináciu Barrosa“.

„Vzhľadom na blízkosť volieb do Európskeho parlamentu vyslali politické strany voličom zmiešaný signál, ak prakticky zabránili výberu predsedu Komisie pred akýmkoľvek hlasovaním“, povedal prezident federalistov Andrew Duff.

Viacero delegátov SES v Madride sa súkromne vyjadrilo kriticky k neschopnosti vedenia strany predložiť kandidáta. Nemenovaný kandidát pre EurActiv vyhlásil. „Barroso je mnohými socialistami považovaný za najneefektívnejšieho predsedu Komisie doteraz, a my musíme predstaviť vlastného kandidáta, aby sme európskym voličom ponúkli dôveryhodnú centristicko-lavicovú voľbu.“