Spolupráca SMK a Mostu je v eurovoľbách neistá

Zdroj: TASR

Prekážkou v spolupráci by podľa Bugára bolo, ak by mal kandidovať bývalý predseda SMK, Pál Csáky.

Bugár v rozhovore pre TASR neupresnil, koho Most-Híd postaví do volieb do Európskeho parlamentu. Konať sa budú v sobotu, 24. mája 2014.

Záujem už prejavil napríklad podpredseda Mostu Zsolt Simon. Ten ešte v apríli vyhlásil, že minulý rok oznámil predsedovi, že mám záujem sa zúčastniť v eurovoľbách ako poslanec za stranu Most-Híd.

Svoj zámer odôvodňoval tým, že poľnohospodárska politika v Bruseli dosť rezonuje a zo Slovenska sa tam ňou momentálne nikto nezaoberá. Simon je bývalým ministrom pôdohospodárstva.

V súvislosti s ďalšími možnými kandidátmi Most-Híd sa hovorilo aj o Józsefovi Nagyovi.

„Rozhodnú orgány strany,“ uviedol Bugár. O vlastnej kandidatúre nešpekuluje.

Bugár hovorí, že Most-Híd má záujem o spoluprácu s SMK, ale zdá sa mu, že je to len jednostranné.

Stranu Most-Híd v novembri 2013 prijali do Európskej ľudovej strany (European Peoples´ Party, EPP) ako štvru členskú stranu zo Slovenska. Proces prijímania trval jeden rok.

Prijatie Mostu-Híd odhlasovala väčšina delegátov politického zasadnutia EPP. „Našli sa aj takí, ktorí chceli aby rozhodnutie o našom prijatí padlo až po eurovoľbách,“ povedal vtedy Bugár. Prijatie nepodporila slovenská SMK rovnako ako maďarský Fidesz.

Európska ľudová strana je združením strán pravého stredu z krajín EÚ. Momentálne  je najpočetnejšou politickou skupinou v Európskom parlamente.

Spája strany kresťanských demokratov, konzervatívcov a ďalšie hlavné politické prúdy stredu a pravicového stredu. Členskými stranami EPP sú zo Slovenska KDH, SDKÚ-DS a Strana maďarskej komunity.

V prípade záujmu SMK o spoluprácu budú o nej strany podľa Bugára rokovať. Do médií o podmienkach spolupráce hovoriť nechce.

Medzi Mostom-Híd a SMK sú napäté vzťahy od samého začiatku, čo bugárovci odišli z SMK a založili si svoju vlastnú stranu (2009), pripomína TASR.

Napriek tomu Most-Híd a SMK už párkrát rokovali, spoločne podpísali aj dokument Základné podmienky prežitia a rozvoja Maďarov na Slovensku. Nedávno spolu pred Národnou radou SR demonštrovali proti rušeniu málotriedok.

EurActiv s TASR