Správa o reprodukčnom a sexuálnom zdraví sa vráti do výboru

Zdroj: EP

Europoslankyňa Estrelová pre portugalský server publico.pt hovorí o "mobilizácii síl pravice a extrémnej pravice“ proti svojej správe.

Rozhodnutie o vrátení správy na prepracovanie do Výboru pre práva žiadne a rodovú rovnosť padlo pomerom hlasov 351 ku 319 po emotívnej diskusii v pléne.

Správa nemá legislatívny a záväzný charakter a týka sa oblastí, ktoré spadajú do právomocí členských štátov. Mala podporu európskych socialistov, zelených, skupiny zjednotenej nordickej lavice a liberálov.

Politické skupiny v Európskom parlamente na pravo od stredu mali najväčší problém s odporúčaním legalizácie umelého prerušenia tehotenstva vo všetkých členských štátov a povinnej sexuálnej výchovy na školách.

„Je mi ľúto tejto pozície, nerešpektovania výsledku hlasovania vo výbore pre ženské práva a rodovú rovnosť – ktorý správu prijal pomerom hlasov 17 za, 7 proti a 7 sa zdržali“, povedala šéfka delegácie portugalských socialistov v EP po hlasovaní. 

Vrátenie do výboru podľa nej nedáva zmysel, keďže je pravdepodobné, že výbor bude hlasovať podobne.

„Počas posledných niekoľko dní sa na poslancov obracali občania a rodiny zo všetkých štátov EÚ s výzvou na zamietnutie tohto kontroverzného materiálu. Som rada, že poslanci nakoniec tejto výzve vyhoveli,“ hovorí slovenská europoslankyňa Anna Záborská (EĽS, KDH).

"Výbor pre práva žien sa teraz musí správou opäť zaoberať. Vzhľadom na blížiaci sa koniec volebného obdobia budú musieť členovia výboru rozhodnúť, či opätovne predložia prepracovanú správu plénu EP, alebo práce na nej zastavia“, vysvetľuje europoslankyňa.

„Chcem sa poďakovať všetkým slovenským občanom, ktorí apelovali na poslancov Európskeho parlamentu a žiadali ich, aby hlasovali proti prijatiu Správy o sexuálnom a reprodukčnom zdraví“, povedala Záborská.

K správe sa vyjadril aj šéf KDH Ján Figeľ. EÚ si podľa neho nemôže dovoliť prijímať pozície, ktoré zjavne a hrubo porušujú princíp subsidiarity. „Takéto prístupy vytvárajú negatívny pohľad na EÚ, čo je voda na mlyn protieurópskym a populistickým politickým prúdom“, povedal.

Zo slovenských europoslancov proti vráteniu správy hlasovali Katarína Neveďalová, Monika Smolková a Boris Zala (všetci Smer-SD, Skupina Socialistov a demokratov).

EurActiv.sk/TASR