Srbské rokovania podmienené zatknutím Mladiča

rehn, rozširovanie

 

Krátka správa

Eurokomisár pre rozširovanie Olli Rehn v Európskom parlamente 23. februára vyhlásil, že EÚ zastaví rokovania so Srbskom, ak Belehrad nevydá vojnového zločinca na úteku Ratka Mladiča spravodlivosti. Rehnovo varovanie prichádza po vyhlásení hlavnej žalobkyne Haagskeho medzinárodného tribunálu Carly del Ponte, že Mladič je „ v dosahu“ srbských úradov. 63-ročný Mladič je obžalovaný z genocídy v bosnianskej vojne v rokoch 1992-1995, ktorá si vyžiadala 12 000 obetí. Mladič je na úteku od roku 2001.

„Plná spolupráca [s Haagskym tribunálom] by mala viesť k zatknutiu a vydaniu Ratka Mladiča,“ uviedol Rehn. „Rokovania môžu byť kedykoľvek pozastavené, ak Komisia usúdi, že Srbsko a Čierna Hora uspokojivo nesplnili túto podmienku.“ Ďalšie kolo rokovaní Srbska o novej obchodnej dohode a finančnej pomoci by mali začať 5. apríla.

Rehn 27. februára oboznámi ministrov zahraničných vecí EÚ o spolupráci Srbska s Haagskym tribunálom.

V tlači sa objavili nepotvrdené správy zo Srbska, že Mladiča objavili v Belehrade a že prebiehajú rokovania o jeho vydaní sa do rúk spravodlivosti. Ďalšie zdroje uvádzajú, že policajné jednotky sú pripravené Mladiča zatknúť.

Podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky by približne 60% Srbov rado videlo Mladiča v rukách Haagskeho tribunálu, aby krajina mohla pokračovať v rokovaniach o členstvo v EÚ.

Podpredsedovia Socialistickej skupiny v Európskom parlamente Hannes Swoboda a Jan Marinus Wiersma podobe uviedli, že „zatknutie bosnianskosrbského generála Mladiča by bolo významným krokom smerom k ďalšej integrácii Srbska a Čiernej Hory do EÚ“. Socialistickí europoslanci  koncom minulého roka navštívili krajinu v rámci série návštev v regióne s cieľom predstaviť dokument Socialistickej skupiny v EP „Európska budúcnosť západného Balkánu“. Pri návšteve sa stretli s poprednými predstaviteľmi Srbska a Čiernej Hory.

Delegácia Socialistickej skupiny v EP vyjadrila plnú podporu úsiliu Európskej komisie a Benátskej komisie o zabezpečenie spravodlivého priebehu referenda o možnej nezávislosti Čiernej Hory. V prípade pozitívneho hlasovania v prospech nezávislosti Čiernej Hory je podľa nej potrebné podporiť obe krajiny pri adaptácii na existenciu ako dva samostatné štáty.