Srbsko dostalo ultimátum

olli rehn, rozširovanie, ek

 

Krátka správa

Ministri zahraničných vecí EÚ-25 27. februára rozhodli, že Srbsko musí do začiatku apríla zatknúť generálna na úteku Ratka Mladiča. Nesplnením tejto podmienky krajina riskuje „narušenie“ vzťahov s Úniou.

Po príhovore komisára pre rozširovanie Olliho Rehna o stave spolupráce Srbska a Čiernej Hory s Haagskym tribunálom pre vojnové zločiny (ICTY) Rada pre všeobecné záležitosti rozhodla, že ak Belehrad nepreukáže plnú spoluprácu s tribunálom do konca marca, rokovania o Stabilizačnej a asociačnej dohode (SAD) budú pozastavené. Nasledujúce rokovanie o SAD je naplánované na 4.-5. apríla 2006. Rehn tiež vyjadril svoje presvedčenie, že ak bude Srbsko plne spolupracovať, rokovania o SAD môžu byť ukončené do konca roka 2006.

Rada „vyzvala Srbsko a Čiernu Horu i Bosnu a Hercegovinu, aby prijali rozhodnutia na zabezpečenie bezodkladného vydania všetkých podozrivých na úteku, najmä Radovana Karadžiča a Ratka Mladiča, do rúk spravodlivosti,“ uvádza sa v stanovisku Rady.

Medzinárodný súdny tribunál v Haagu začal prejednávať, či Srbsko v roku 1992 podniklo premyslený pokus o vyhladenie moslimskej populácie v Bosne. Obvinenie vzniesla Bosna. Ide o prvý prípad obžaloby z genocídy voči celému štátu. Ak Bosna súd vyhrá, môže očakávať kompenzácie vo výške niekoľkých miliónov eur.

Predsedníčka Delegácie Európskeho parlamentu pre juhovýchodnú Európu Doris Pack (EĽS-ED) vyzvala Srbsko, aby zaujalo jasné stanovisko. „Ak srbská vláda skutočne pozná miesto pobytu generála Mladiča, musí sa čo najskôr postarať o jeho zatknutie a následné vydanie Trestnému tribunálu OSN v Haagu,“ vyhlásila europoslankyňa v Bruseli.

„Tento krok bude určite veľmi nepopulárnym opatrením pre ktorúkoľvek srbskú vládu, no neexistuje iná možnosť, ak Srbsko nechce riskovať svoje ambície v dohľadnom čase uzavrieť prístupovú zmluvu s Európskou úniou. Mladič a Miloševič spôsobili veľa škody v mene Srbska. Je najvyšší čas, aby bolo vydaním generála Mladiča do Haagu z krajiny odstránené veľké bremeno,“ dodala Doris Pack.