Šťastný končí v hokejovej Sieni slávy

Poslanec EP Peter Šťastný pred rokom vyzval prezidenta SZĽH Juraja Širokého, s ktorým vedie niekoľko súdnych sporov, aby do troch mesiacov odstúpil zo všetkých funkcií v slovenskom hokeji. Ak by sa tak nestalo, Šťastný vyhlásil, že vystúpi zo siene slávy SZĽH.

Europoslanec za SDKÚ a šéf slovenskej delegácie pre EĽS-ED v Európskom parlamente ohlásil tento krok včera na tlačovej konferencii. Jeho rozhodnutie obnáša aj stiahnutie dresu s jeho číslom a menom zo stropu Zimného štadióna Ondreja Nepelu v Bratislave a vrátenie trofeje.

SZĽH a Sieň slávy slovenského hokeja Šťastného rozhodnutie vystúpiť "vzali na vedomie". Šťastný bol uvedený do Siene slávy v novembri 2002.

Širokému Šťastný vyčíta, že „preukázateľne a nespochybniteľne pracoval ako vysoký dôstojník ŠtB a svojím podpisom na prísahe vernosti totalitnému režimu sa sprisahal proti demokracii a tradičným hodnotám slovenského národa“. Ďalej podľa Šťastného pôsobil Široký ako „elitný špión vo Washingtone“ v USA. Pripomenul tiež kauzu Harvardských fondov a pripisuje mu aj „hlboký prepad“ slovenského hokeja.

"Ak sa niečo nestane, tak je dosť pravdepodobné, že moje miesto dlhoročného kapitána klubu NHL a prvých rokov reprezentácie Slovenska v sieni slávy nahradí iný kapitán. Kapitán zločineckej komunistickej ŠtB."

  • EÚ bude pamätať na totalitu a jej obete

“Som nesmierne rád, že aj za mojej aktívnej účasti sa v Európskom parlamente dosiahol dôležitý míľnik v boji za spravodlivosť. Vo štvrtok 2. 4. 2009 Európsky parlament drvivou väčšinou 10:1 schválil rezolúciu o Svedomí Európy a totalite,“ pripomenul Šťastný (EurActiv, 31/03/09). „Dvadsať rokov od pádu komunizmu sa tak obete tohto režimu dočkajú spravodlivosti. Verím, že platforma schválená v tejto rezolúcii v budúcnosti zabráni zopakovaniu zločinov komunizmu.”

Spomínané uznesenie navrhuje členským štátom, aby 23. august, deň kedy bol v roku 1938 podpísaný pakt Molotov-Ribbentrop, bol považovaný za Európsky deň spomienky na obete totalitných režimov. Európsky parlament pri tejto príležitosti kritizoval, že v niektorých členských štátoch nie je zabezpečený prístup k dokumentom “relevantným z pohľadu jednotlivca alebo pre vedecký výskum”.

Súčasťou iniciatívy EP je aj snaha o vytvorenie akéhosi ústavu pamäti Európy, spoločnej platformy, ktorá by umožnila spoluprácu medzi národnými inštitúciami zaoberajúcimi sa totalitnou históriou svojich krajín.

Poslanci EP zdôraznili, že napriek tomu, že „milióny obetí boli deportované, mučené, uväznené a zavraždené totalitnými režimami, je potrebné uznať špecifickosť holokaustu“. České predsedníctvo bude v júni 2008 hostiť veľkú medzinárodnú konferenciu o osude majetku počas holokaustu.