Šťastný: Zákaz obchodu s tuleními produktmi je pokrytectvo

Pozadie

Aktivisti za práva zvierat tvrdia, že lov, resp. spôsob zabíjania tuleňov je nehumánny a zvieratá pri ňom neúmerne trpia. Tulenie kožušiny sú vyhľadávaným luxusným tovarom najmä pre popredné módne domy. EP v utorok presvedčivo odsúhlasil zákaz dovozu takmer všetkých produktov z tuleňov.

Pozri články:  

Otázky

„Tlak bol obrovský. Aktivisti šírili jednostranné a zavádzajúce informácie“, tvrdí o atmosfére pred hlasovaním v pléne europoslanec Peter Šťastný (EPP-ED, SDKÚ-DS).

Mnohí poslanci podľa neho boli dostatočne informovaní a boli jasne proti zákazu, „lebo poznali – tak ako ja – katastrofálne následky takéhoto zákazu“. „Avšak predvolebná atmosféra a strach z nich spravili slabochov a pokrytcov. Je to pre mňa smutná, ale cenná skúsenosť“, uviedol Šťastný pre EurActiv.sk.

Zástupcovia kanadského priemyslu tvrdia, že populácia tuleňov rastie napriek vládou regulovanému lovu a to až do takej miery, že ohrozuje i zásoby rýb. Úplné odstavenie európskeho trhu pre tulenie produkty môže byť smrteľnou ranou pre sektor, ktorý už aj tak trpí zmenšeným dobytom po luxusných tovaroch v dôsledku finančnej krízy.

Správa prešla v pléne Európskeho parlamentu pomerom hlasov 550 za 49 proti a 41 sa zdržalo. EÚ by sa tak mala pridať ku krajinám ako USA a Mexiko, ktoré majú tiež obmedzený import tuleních produktov.

Legislatíva počíta s určitými výnimkami. Zákaz obchodu sa nebude týkať produktov, ktoré sú vedľajším produktom tradičného lovu inuitských, prípadne iných domorodých komunít. Povolený bude tiež predaj výrobkov, ktoré vznikli ako vedľajší produkt lovu prebiehajúceho výhradne s cieľom udržateľného riadenia morských zdrojov.

V skorších štádiách vyjednávania o návrhu niektorí europoslanci tvrdili, že keďže všeobecný zákaz postihne celý trh s tuleními produktmi, výnimka pre domorodé inuitské komunity sa stane bezpredmetnou.

Britský denník The Telegraph cituje inuitského lovca tuleňov Meeka Mikeho z teritória Nunavut v Kanade: „Toto nerozhodli pre zlepšenie situácie zvierat. Znie to ako keby zvyšovali svoje šance na znovuzvolenie… Toto nás bude bolieť. My sme ľudia“. Verejná mienka v Európe je na strane zástancov zákazu lovu tuleňov, ktorých najznámejšou tvárou bola Brigitte Bardot.

Naopak britská ministerka pre záležitosti EÚ komentovala zákaz ako „skvelý príklad toho, ako EÚ dopovedá občanom, ktorí volajú po tomto zákaze a väčšej ochrane tuleňov“.

Kanadské médiá citujú aj právnika a aktivista za práva inuitov Aaju Petera, ktorý tvrdí, že zákaz zničí ekonomickú životaschopnosť veľmi krehkých arktických komunít. „Neuznávajú naše právo zarobiť si na živobytie z predaja našich produktov. Je to ako keby chceli presunúť náš obchod do minulosti a nás s ním, zatiaľ čo zvyšok sveta sa môže pohnúť dopredu. Prečo by sme mali akceptovať túto formu kultúrnej kolonizácie?“.

Pozície

Peter Šťastný v pléne označil predloženú podobu zákazu obchodu za „totálne neakceptovateľnú, pretože hrubo zasahuje do záležitostí iných krajín“.

„A to napriek tomu, že tieto krajiny dodržiavajú pravidlá a jediné o čo sa snažia je manažment ich prírodných zdrojov a zamestnanie pre svojich obyvateľov.

Tento návrh zničí ľudské životy a ich komunity v odľahlých regiónoch. Zničí obchodné príležitosti na oboch stranách Atlantiku a vážne poškodí dobré vzťahy s dôležitými obchodnými partnermi. Okrem toho tento návrh porušuje pravidlá WTO.

Ako poslanci máme povinnosť ochraňovať ľudí a vytvoriť prostredie pre možnosti zamestnanosti. S týmto zákazom ale zlyhávame v obchod oblastiach. Zákaz lovu premnožených tuleňov je šialenstvo a úplné zlyhanie našich hodnôt. Prosím zastavte túto katastrofu, hlasujete proti návrhu!“ vyzval kolegov pred hlasovaním.