Štefanec ohlásil spoluprácu s KDH

Zdroj: Európsky parlament 2015

Europoslanec a bývalý člen SDKÚ-DS Ivan Štefanec sa na pôde Európskeho parlamentu (EP) pridáva ku KDH..

Na tlačovej konferencii to oznámil líder KDH Ján Figeľ, ktorého hnutie bude v EP reprezentovať po novom trojica poslancov. Okrem Štefanca je to Anna Záborská a Miroslav Mikolášik.

„Slovenská kresťanská demokracia bola vždy motorom pozitívnych zmien. Naša politika potrebuje ľudí, ktorí majú odvahu a profesionalitu prinášať skutočné riešenia. Vo februári sme predstavili stratégiu KDH plus, ktorá je pozvaním pre tých, ktorí zmýšľajú a konajú podobne, pre odborníkov aj politikov,“ povedal Figeľ.

Spolupráca so Štefancom bude podľa jeho slov zameraná najmä na účinnú podporu podnikania, stability eura, rastu zamestnanosti a efektívneho využívania eurofondov.

Podľa Štefanca je jeho spolupráca s KDH pre neho prirodzená. „Zdieľame spoločné hodnoty a som pripravený pracovať na ďalších spoločných aktivitách. Stále som členom Európske ľudovej strany a som pripravený užšie spolupracovať tak, aby sme boli užitoční. S KDH nás spája aj presvedčenie o potrebe najmä ekonomických reforiem pre Slovensko. Živnostníci a malí podnikatelia si zaslúžia oveľa väčšiu podporu,“ vyhlásil.

Kandidovať do NR SR vo farbách KDH v roku 2016 Štefanec nebude, nevstupuje ani do strany. Jeho mandát v Európskom parlamente trvá až do roku 2019.

SDKÚ-DS opustil Štefanec ešte vo februári tohto roka. Za dôvod značil nefunkčnosť strany a stratu kontaktu s členskou základňou. Štefancov stranícky kolega, europoslanec Eduard Kukan v reakcii na rozhodnutie Ivana Štefanca pre TASR zopakoval, že zo strany nevystúpi a zostane "až do konca". Napriek tomu však podľa vlastných slov neverí, že pod vedením Pavla Freša sa strana „pozviecha“. 

Na otázku, ako vníma súčasný osud SDKÚ-DS Štefanec hovorí, že jeho rozhodnutie odísť sa ukázalo ako správne.

V delegácii Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente pôsobí šesť slovenských europoslancov. Pál Csáky (SMK), József Nagy (Most-Híd), Eduard Kukan (SDKÚ-DS), Anna Záborská (KDH), Miroslav Mikolášik (KDH) a Ivan Štefanec (KDH).