Swoboda: Nepúšťajte k slovu radikálov

Podpredseda Skupiny európskych socialistov (PES) v Európskom parlamente, Rakúšan Hannes Swoboda vyhlásil, že je čas, aby si Slovensko a Maďarsko – najmä po stretnutí premiéra Róberta Fica a maďarského predsedu vlády Ferenca Gyurcsánya – začali “riešiť vzájomné problémy pokojne a nepripúšťať k slovu radikálov”.

“Nesmieme radikálom dovoliť, aby znovu rozosievali nový jed. To určite platí aj pre verbálny radikalizmus pána Slotu, ale najmä to platí pre Maďarskú gardu”, povedal v Európskom parlamente Swoboda.

“Prosím, aby obe krajiny a obaja premiéri, ako aj všetky strany v tejto sále usilovali o to, aby bolo radikálom odobrané slovo”. Je treba podľa jeho slov zabrániť blokádam hraníc a naopak, slovo by mali dostať tí, “ktorí chcú menšiny chrániť a podporovať”, zakončil rakúsky europoslanec.

Swoboda je poverený viesť dialóg so stranou Smer-SD týkajúcej sa jej osudu v Strane európskych socialistov. Vo svojom vystúpení v pléne EP zdôraznil, že  európska sociálnodemokratická strana sa ku slovenskej vládnej koalícii a “najmä k strane pána Slotu stavala veľmi kriticky”. Swoboda bude zajtra (19. novembra) viesť delegáciu PES na Slovensku.

Vladimír Maňka, europoslanec strany Smer-SD (PES) v rovnakej debate poukázal na prieskum sociologického ústavu SAV z konca augusta 2008, v ktorom “obyvatelia Slovenska maďarskej národnosti vyjadrili, že sú hrdí, že sú občanmi Slovenskej republiky”. Tento názor podľa poslanca zdieľa viac ako 70% ľudí, čo označil za “historicky najvyššie percento v dejinách Slovenskej republiky”.

Spomínaný výsledok hovorí podľa neho “jasnou rečou proti vystúpeniam niektorých politikov, ktorí sa viac ako dva roky snažia zavádzať Európu o diskriminácii maďarskej menšiny na Slovensku”. Ocenil tiež opatrenia proti extrémizmu a nacionalizmu, ktoré po schôdzke premiérov prijala maďarská strana.

Europoslankyňa Irena Belohorská kritizovala fakt, že „nečinnosť maďarských orgánov“ spôsobila „exportu fašizmu na naše slovenské územie“, pričom narážala na pochod príslušníkov maďarskej organizácie v replikách fašistických uniforiem v Kráľovskom Chlmci z 8. novembra.

“Ako je možné, že práve v období, keď si Európa pripomína 70. výročie Krištálovej noci, môže členský štát na svojom území tolerovať existenciu organizácie, ako sú „nyilašovci“, maďarské gardy, Jobbik, Hnutie 64 žúp? Je nám ozaj jedno, že tu dochádza k zneváženiu miliónov obetí druhej svetovej vojny a po mestách v členskom štáte môžu pochodovať fašisti?“, pýtala sa Belohorská.