Talian a Brit uvoľnili cestu poľskému luteránovi

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/9824220@N06/786762641/

  • "Jasný mandát" pre Jerzyho Buzeka

Ako prvá vypustila informáciu, že Graham Watson sa kandidatúry vzdal, skupina Európskych ľudovcov (EPP). Hoci to v tom čase hovorca niekdajšieho šéfa liberálov v EP poprel, Watson neskôr naozaj oznámil, že sa o post predsedu Parlamentu nebude uchádzať.

Watson uviedol, že sa stiahol, aby dal Buzekovi „jasný mandát“ od troch najväčších politických skupín v Európskom parlamente. Ten je podľa jeho slov potrebný na „záchranu EÚ“. Dodal, že sa bude naďalej zasadzovať za silnejší a efektívnejší Parlament.

Jerzymu Buzekovi definitívne otvorilo cestu, keď si to s kandidatúrou na nomináciu EPP rozmyslel Talian Mario Mauro. Podľa vlastných slov nechce, aby ľudia „naďalej strácali dôveru v európsky projekt“, a preto chce skupine uľahčiť voľbu. Prinútiť skupinu vybrať nominanta hlasovaním by podľa neho spôsobilo „zbytočné rozdelenie v najdelikátnejšej fáze volebného obdobia“.

Niektoré médiá hodnotili tlačovú konferenciu, na ktorej Buzek predstúpil pred novinárov už s nomináciou EPP a kde predostrel vtedy ešte nepotvrdenú informáciu o Watsonovej rezignácii, ako „zľahka trápnu“. Na začiatku Buzek napríklad povedal, že tlmočenie bude zabezpečené v angličtine, francúzštine a poľštine, „troch najdôležitejších jazykoch EÚ“. Neskôr sa poopravil a povedal, že sú „medzi tými najznámejšími“.

Po Buzekovi by mal v na začiatku roka 2012 prísť rad na šéfa skupiny socialistov a demokratov (SD) Martin Schulz. Informáciu o podpise technickej dohody o rozdelení predsedníctva potvrdil šéf EPP Jospeh Daul. Schulz zatiaľ svoju kandidatúru neformalizoval. Takýto očakávaný vývoj sklame tých, ktorí dúfali v skutočný politický zápas o predsedníctvo Európskeho parlamentu.

Ako informuje portál The Parliament, Buzek prisľúbil na súkromnom stretnutí s novou euroskeptickou skupinou Európa slobody a demokracie (ktorej členom je aj europoslanec za SNS), že v novom Parlamente pod jeho prípadným predsedníctvom sa budú brať do úvahy aj názory skupín akou je EFD. Šéf skupiny Nigel Farage totiž tvrdí, že za Pötteringa, boli malé skupiny odsúvané na okraj.

Rodina Jerzyho Buzeka nie je v politickom živote krajiny neznáma. Buzek bol členom hnutia Solidarita a poľským premiérom v rokoch 1997 až 2001. Zvláštnosťou je, že je protestant. V roku 2004 ako aj v tohtoročných eurovoľbách získal kreslo v Európskom parlamente s najväčším počtom hlasov.

  • Liberáli dostali kľúčové výbory

Najväčšie skupiny sa už dohodli na prerozdelení postov predsedov výborov v EP. Podľa informácií EurActiv-u ALDE po tom, čo sa Watson vzdal kandidatúry neobíde naprázdno a získa post plánovaného nového výboru pre boj s finančnou krízou. Nemal by to byť ale sám Watson, ale nemecký liberál Wolf Klinz.

Podľa dostupných informácií liberáli získajú v EP aj kreslo jedného z najvplyvnejších výborov – výboru pre hospodárske a menové veci, ktorému by mala šéfovať britská liberálka Sharon Bowles. Liberáli získajú aj post predsedu výboru pre kontrolu rozpočtu, na ktorý zasadne nový taliansky europoslanec Luigi de Magistris.

Zdroje z prostredia politických skupín pre EurActiv načrtli ďalšie rozdelenie postov výborov nasledovne:

EPP si udrží predsedníctvo deviatich výborov. Z minulého obdobia im zostane výbor pre priemysel, výskum a energetiku, pre zahraničné veci, pre regionálny rozvoj, pre právne veci, pre práva žien a rodovú rovnosť a podvýboru pre bezpečnosť.

Atraktívnemu výboru pre zahraničné veci bude pravdepodobne predsedať práve Mario Mauro. Očakáva sa, že Alain Lamassoure dostane výbor pre rozpočet a bývalá komisárka Danuta Hübner výbor pre regionálny rozvoj.

EPP by malo tiež prebrať od skupiny GUE/NGL výbor pre medzinárodný rozvoj ako aj výbor pre kultúru a vzdelávanie.

Skupina socialistov a demokratov stratila výbor rozpočet pre menové a hospodárske veci, ktorý odstúpila ALDE výmenou za jej podporu technickej dohode, ktorá zaručí socialistom predsedníctvo EP na druhú polovicu volebného obdobia.

SD si ale udržia šesť výborov – najdôležitejšie z nich sú výbor pred ústavné veci a výbor pre zamestnanosť a sociálne veci. Dostanú aj výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (predtým EPP), dopravu a turizmus (ALDE), poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (EPP) a občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (ALDE).

Zelení dostanú výbor pre rozvoj (od socialistov), v ktorom bude pravdepodobne predsedať francúzska poslankyňa Eva Joly. Skupina si udržala aj podvýbor pre ľudské práva na čele s fínskou poslankyňou Heidi Hautala.

Nová konzervatívna skupina (ECR) získa predsedníctvo výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa (predtým socialisti), ktorému bude predsedať britský toryovec Malcolm Harbour. Euroskeptická EFD dostala výbor pre petície, ktorý bol predtým pod vedením dnes už neexistujúcej Unie pre Európu národov.