Taliani a Poliaci súperia o nomináciu na šéfa EP

O Jerzym Buzekovi, bývalom poľskom premiérovi (1997 až 2001), sa neoficiálne hovorí ako o možnom predsedovi Európskeho parlamentu za skupinu EĽS-ED. Šéf stredo-pravej skupiny však nedávno ohlásil ďalšieho kandidáta

„Máme dvoch kandidátov: Mario Mauro, ktorý bol dezignovaný talianskym premiérom Silviom Berlusconim a Jerzy Buzek, ktorý bol nominovaný poľským premiérom Donaldom Tuskom,“ povedal Daul.

Najbližšie voľby budú už druhé po východnom rozšírení EÚ. To nahráva skôr Buzekovi, pochádzajúcom z veľkej novej členskej krajiny. Buzek je navyše bývalým premiérom a rešpektovaným europoslancom.

Taliani ale tiež majú argumenty nahrávajúce svojmu nominantovi. Taliansko je zakladajúci člen EÚ a nikdy doteraz post predsedu voleného Parlamentu zástupca tejto krajiny nezastával. Medzi rokmi 1977 až 1979 bol na čele nevolaného EP taliansky kresťanský demokrat Emilio Colombo.

Okrem toho sa Taliansko v súčasnosti neuchádza o žiaden iný vysoký post v euroatlantických štruktúrach. Poľsko naopak ašpiruje aj na post generálneho tajomníka NATO, na ktorom by si vedeli predstaviť súčasného ministra obrany Radeka Sikorského. V súčasnosti sa ale zdá byť horúcejším kandidátom Dán Anders Fogh Rassmussen.

Rozhodnutie po voľbách

„Všetko bude závisieť od výsledkov volieb,“ povedal včera Daul v Štrasburgu. „Ak budú Buzek a Mauro znovuzvolení, bude sa v rámci skupiny demokraticky hlasovať."

Taliani by sa mohli stať druhou najväčšou skupinou v EĽS-ED. Osem europoslancov z rozpustenej strany Aleanza Nacionale ohlásilo úmysel opustiť Úniu za Európu národov (UEN) a spojiť sa s Il Popolo della Liberta, stranou premiéra Berlusconiho, ktorá je členom EĽS-ED. Okrem toho, početní britskí konzervatívci opúšťajú po voľbách rady EĽS-ED.

47-ročný Mario Mauro bol zvolený do Parlamentu už v roku 1999. Je jedným zo 14 podpredsedov zhromaždenia a čelnom Forza Italia. Svoju možnú kandidatúru zatiaľ odmieta komentovať.