Toryovci sa k euroľudovcom nevrátia

foto: líder konzervatívcov David Cameron

Bývalý britský eurokomisár Chris Patten nedávno pre BBC vyhlásil, že David Cameron by mohol svojich europoslancov vrátiť do mainstreamovej EĽS (EPP). Vplyvný toryovský poslanec EP Geoffrey Van Orden to ale odmieta.

Pattenove vyjadrenia sú „neprekvapivé osobné názory“, no „neodrážajú politiku konzervatívcov“, povedal pre EurActiv Van Orden.

Britskí konzervatívci opustili Európsku ľudovú stranu v roku 2009, aby vytvorili novú alternatívnu euroskeptickú skupinu Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR).

Tento krok kritizovali mnohí politickí komentátori vo Veľkej Británii, ktorí tvrdili, že konzervatívci sa týmto izolujú od centra rozhodovania v Bruseli.

Chris Patten, ktorý je predsedom Tory Reform Group, organizácie propagujúcej „progresívny konzervatizmus“ pre BBC uviedol, že by bolo rozumné, aby sa toryovci vrátili späť do EĽS. Európska ľudová strana združuje stradopravé resp. kresťansko-demokratické strany z Európy, okrem iného CDU Angely Merkelovej, či UMP Nicolasa Sarkozyho. Zo slovenských strán sú jej členmi SDKÚ-DS, KDH, SMK.

Cameronove prvé kroky v pozícii britského premiéra viedli pri tom do Paríža a Berlína.

Klebety o prípadnom návrate do EPP sa šírili odkedy konzervatívci vytvorili koalíciu s proeurópskymi Liberálnymi demokratmi.

Špekulácie živil aj fakt, že v Českej republike vytvorila ODS vládu s dvoma proeurópskejšie naladenými stranami. ODS je partnerom toryovcov v skupine ECR.

Na vytvorenie politickej skupiny v Európskom parlamente je potrebných minimálne 25 europoslancov pochádzajúcich aspoň zo siedmych krajín. Kedže v ECR sú poslanci presne zo siedmych štátov, eventuálny dochod ODS by znamenal rozpad skupiny a stratu z toho plynúcich výhod.

V Prahe zatiaľ špekulácie tohto typu nie sú témou.

Proti eurokracii

Van Orden sa vyslovil proti používaniu označenia "stredný prúd", keď ide o EĽS. „To čo je stredným prúdom v postoji k nadmernej byrokracii EÚ u politických lídrov v Berlíne, Paríži a Bruseli, nie je mainstreamom v Londýne, Prahe alebo Varšave“.

Namiesto toho hovorí Van Orden o „nanútenej ortodoxii“ politických skupín, ktoré nemajú problém s prevládajúcou eurokraciou. Podľa neho vznikla ECR presne preto, aby zmenila túto ortodoxiu.

Van Orden poukazuje na fakt, že EĽS je oddaným podporovateľom eura, no ECR a toryovcom ide o to, aby „Británia euro neprijala a ani sa nezačala na jeho prípadné prijatie pripravovať“.

„Budeme samozrejme úzko s EĽS spolupracovať tam, kde máme spoločné záumy. ECR ale nezdieľa podporu hlbšej politickej integrácie medzi členskými štátmi a harmonizovaniu európskych daní alebo finančnej regulácii, ktorá prevláda v EĽS.“

Projekt vytvorenia ECR hodnotí britský europoslanec ako „veľký úspech“. Ako menšia skupina sú podľa neho „viac viditeľní“, majú viac zdrojov a ich členovia majú viac času na vystúpenia. Zastúpení sú v Konferencii predsedov politických skupín EP.