Tulenia kožušina s certifikátom humánneho zabitia

Zdroj: Flickr

Zákaz obchodu s výrobkami z tuleních mláďat v EÚ by bol „nepatričný“, myslí si parlamentná spravodajkyňa k návrhu Komisie Diana Wallis. Európska komisia pritom návrhom na zákaz dovozu tranzitu a exportu tuleních produktov reagovala na iniciatívnu správu Európskeho parlamentu z roku 2006.

Zábery mláďat s rozdrvenými lebkami z kanadského Newfoundlandu či zátoky sv. Lawrenca hýbu svetovou aj európskou verejnou mienkou. Ich kožušiny nakupujú napríklad talianske módne domy Gucci, Prada alebo Versace. Únia v roku 1983 zakázala dovoz kožušín mláďat, ktoré sú mladšie ako dva týždne. Vyznačujú sa čisto bielou kožušinou, ktorá bola v módnom biznise veľmi žiadaná.   

Podľa Diany Wallis (ALDE) zákaz by postihol celý trh s tuleními produktmi, čím by sa výnimka pre domorodé inuitské komunity stala bezpredmetnou. Zákaz, ktorý podľa nej aj tak nie je zákazom, pretože pôvodný návrh Komisie obsahoval veľa výnimiek, by mal byť nahradený systémom certifikácie produktov. Označenie by malo obsahovať informáciu, že tuleň bol zabitý „bez spôsobenia, bolesti, ktorej sa dá vyhnúť“.

Kanada, ktorá je najväčším exportérov tuleních kožušín a tuku tvrdí, že lov sa deje profesionálne a zvieratá zbytočne netrpia. Zástancovia úplného zákazu lovu tuleňov ale hovoria, že je prakticky nemožné zabíjať tulenie mláďatá vo veľkom množstve, ako sa to deje, a zároveň sa starať o to, aby zviera netrpelo. Znamenalo by to, že lovec sa musí presvedčiť, či zviera naozaj nežije pred tým, než udrie ďalšie mláďa a pred tým, než ho stiahne z kože. Správa medzinárodného veterinárneho panelu z roku 2001 konštatovala, že 42 % zvierat bolo pri vedomí, keď ich drali z kože.

Prieskumy verejnej mienky v Kanade ukazujú, že verejnosť vníma komerčný lov tuleňov negatívne a 86 % opýtaných súhlasí s tým, aby EÚ prijala kroky aj za cenu, že to poškodí kanadský obchod.

Grónsko sa tiež obáva bojkotu zo strany EÚ, minister pre rybolov tvrdí, že by to viedlo ku kolapsu grónskej ekonomiky. Tulene sú podľa neho „nebezpeční predátori“, ktoré ak sa nebudú zabíjať narušia rovnováhu populácie rýb. Grónsko dokonca hrozí, že prípadný zákaz bude riešiť cez Európsky súd pre ľudské práva.

Kanada pravdepodobne nebude váhať vec postúpiť na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO). Úplný zákaz dovozu a tranzitu by bol pravdepodobne proti medzinárodným pravidlám obchodu. Ottawa tak postupovala už proti Belgicku, ktoré v roku 2007 dovoz kontroverzných výrobkov zakázalo.

Túto hrozbu by podľa parlamentnej spravodajkyne odvrátila práve ňou navrhovaná schéma certifikácie a označovania tuleních produktov. O návrhu správy a prípadných pozmeňovacích návrhoch k správe sa bude diskutovať vo výbore EP pre zahraničný obchod pravdepodobne vo februári.