Únia opäť vystiera ruku k Turecku

Zdroj: TASR

Rozhodnutie Rady prišlo po tom, čo skupina krajín na čele s Nemeckom prestala blokovať pokračovanie prístupových rokovaní. Tento postoj bol reakciou na to, ako turecká vláda reagovala na protestné zhromaždenia v Istanbule koncom mája tohto roku.

Pravidelná jesenná správa Európskej komisie o Turecku krajinu chváli za nedávne reformy v oblasti súdnictva a za ohlásený legislatívny balík, ktorý by mal pomôcť mierovému procesu s Kurdmi.  

Komisia však v rovnakej správe zároveň konštatovala, že turecká polícia použila na potlačenie protestov v máji neprimeranú silu a vyzýva tureckú vládu, aby postup polície riadne prešetrila. Turecký premiér Erdogan vonkajšiu kritiku zásahu opakovane odmietol.

EÚ teraz plánuje otvoriť rokovania s Tureckom v ďalšej kapitole, ktorá sa týka využívania regionálnej pomoci. Nejde pri tom o jednu z kľúčových kapitol. Hlavný vyjednávač Turecka Egemen Bagis vyzval na otvorenie kapitol týkajúcich sa ľudských práv, slobody prejavu a súdnictva, keďže väčšina kritiky EÚ smeruje k týmto oblastiam.  

Slovensko – Posudzujme Turecko podľa zásluh

Pokrok každej krajiny v prístupovom procese do Európskej únie (EÚ) musí závisieť iba od jej schopnosti splniť podmienky a jej podpory európskych princípov, povedal na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom zahraničných vecí Tureckej republiky Ahmetom Davutogluom 30.11. minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák.

„Sme za to, aby proces dialógu medzi Tureckom a EÚ pokračoval, tešíme sa, že sa čoskoro otvorí kapitola 22, a sme za to, aby proces pokračoval až do plného členstva Turecka v Európskej únii,“ zdôraznil Lajčák.

„Tento rok je veľmi dobrý pre naše bilaterálne vzťahy. Vo februári sme tu mali na návšteve tureckého premiéra Erdogana, v júni bol premiér Fico v Istanbule, v auguste uskutočnil oficiálnu návštevu Tureckej republiky prezident Ivan Gašparovič,“ pripomenul slovenský minister zahraničných vecí.

„Som rád, že sme na dnešnom stretnutí mali možnosť diskutovať na témy ako Sýria, Irán, Egypt," povedal Lajčák s tým, že jeho turecký kolega je v týchto otázkach expertom. Zároveň vysoko ocenil rozhodnutie tureckej vlády jednostranne zrušiť vízovú povinnosť pre slovenských občanov, čo určite ocenia všetci turisti smerujúci do tejto mimoriadne obľúbenej destinácie.

„Bol by som rád, keby čo najviac slovenských občanov navštívilo Turecko. Všetkým slovenským občanom odkazujem, že Turecko je pre nich druhým domovom, všetkých očakávame,“ reagoval turecký minister. Zároveň poďakoval Lajčákovi za podporu v otázke vybudovania pamätnej dosky pre 51 tureckých vojakov, ktorí padli v prvej svetovej vojne.

"Máme rovnaký názor aj v ďalších otázkach, napríklad na Sýriu, Irán a Egypt," povedal Davutoglu. Dodal, že Turecko je pozvané na aktuálne rokovanie V4 v Budapešti. Lajčáka pozval, aby letel s ním v tureckom vládnom lietadle.

Obaja štátnici si na let do Budapešti naplánovali rozhovor o otázkach Balkánu, najmä Bosny a Hercegoviny. "Dohodli sme sa, že tému Bosny a Hercegoviny, ktorá je pre nás obidvoch skôr osobnou vášňou než zahraničnopolitickou témou, že tú si necháme na diskusiu počas letu do Budapešti," uzavrel Lajčák.

Pozície

Europoslanec za SDKÚ-DS Eduard Kukan (EĽS) privítal rozhodnutie Rady EÚ o znovuotvorení prístupového procesu s Tureckom.

Podľa neho by bolo dobré, keby únia hrala s Ankarou otvorenú hru a dohodla sa na spoločnom postupe. V tejto súvislosti pripomenul niektoré protichodné vyhlásenia európskych lídrov o nie plnohodnotnom členstve, ale iba privilegovanom partnerstve. "To je, pochopiteľne, zo strany tureckých predstaviteľov prijímané s nevôľou. Takto by sa to nemalo robiť," upozornil Kukan.

"Využime vzniknutú situáciu a začnime rokovať ako seriózni partneri s tým, že naozaj hovoríme o ich členstve v EÚ. Ťažko si síce viem predstaviť, že po prístupových rokovaniach budú mať kompatibilnú spoločnosť s ostatnými európskymi, ale netreba robiť dopredu žiadne závery. Dajme im šancu, aby nás presvedčili. Len to predpokladá prijať a zrealizovať v praxi potrebnú legislatívu. Nám nikto nič neodpustil, im by sme tiež nemali, aj keď sú veľkí a silní," poznamenal pre TASR.

Kukan sa však obáva, že tak, ako sa tento týždeň rozhodlo o obnovení prístupových procesov, sa to veľmi rýchlo skončí. Vinu za malý pokrok v týchto procesoch však dáva aj tureckej strane.

EurActiv.sk/TASR