V Bruseli sa šepká o možnom vylúčení Fideszu z Európskej ľudovej strany

Orbán Európska ľudová strana

Protestujúci s karikatúrou premiéra Viktora Orbána, zdroj: TASR / Ladislav Vallach

Hovorca Európskej komisie (EK) odmietol dnes komentovať súvisiacu otázku, či vylúčenie maďarskej vládnej strany preferuje predseda EK Jean-Claude Juncker. Podľa jeho slov ešte k tomu situácia nedospela a mediálne informácie nemieni komentovať, pretože chce prezentovať fakty.

EK už pred veľkonočnými sviatkami avizovala rozhodnutia týkajúce sa Maďarska a súvisiace s tamojšou novou úpravou pre vysoké školy, plánovanou registráciou zahraničných mimovládnych organizácií v krajine a napokon neplatným referendom o kvótach pre prerozdeľovanie utečencov.

Hovorca v tejto súvislosti poznamenal, že v uplynulých dňoch sa toho mnoho neudialo, pretože boli veľkonočné sviatky. Preto je priskoro na oznamovanie noviniek, vyplynulo z jeho slov. Informácie priniesol rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.

EĽS vedie diskusiu

Hovorca Európskej ľudovej strany a rumunský europoslanec Siegfried Muresan ešte 7. apríla pre EurActiv.com povedal, že EĽS bude o vývoji v Maďarsku viesť dôkladnú vnútornú diskusie a bude sledovať ako Európska komisia vyhodnotí legálnosť jej postupov.

Podľa Muresana sú stále možnosťou aj sankcie. „Ak bude situácia v Maďarsku pokračovať, môže sa začať uvažovať o článku 7.“

Ide o článok Lisabonskej zmluvy, ktorý predpokladá sankcie (pozastavenie členských práv) voči členskej krajine v prípade, že sa vážnym spôsobom odkloní od princípov demokracie, vlády zákona či ľudských práv. Na ich uplatnenie je ale potrebná jednomyseľnosť ostatných členských krajín.

Maďarsko vidí pomstu za migrantov

Maďarsko je podľa vlády pod ostrou paľbou Európskej únie a organizácií amerického finančníka Georgea Sorosa, lebo nie je ochotné prijímať migrantov. V mene strán vládneho bloku Fidesz-Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) to vyhlásil v uplynulých dňoch poslanec KDNP István Hollik.

Podľa jeho slov sa Maďarsku „vyhrážajú“ viaceré orgány EÚ, Sorosove organizácie, ale aj Rada Európy či Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu. Tvrdí, že zmenu migračnej politiky Maďarska sa majú snažiť dosiahnuť okrem iného prostredníctvom disciplinárneho konania, zastavenia vyplácania prostriedkov z kohéznych fondov či pozastavenia hlasovacieho práva v EÚ.

„Je to poburujúce, pretože migrácia evidentne ohrozuje bezpečnosť aj identitu Európy,“ vyjadril sa poslanec a dodal, že Fidesz-KDNP bude aj napriek tomuto tlaku pokračovať v dôslednej ochrane južnej hranice Maďarska a hraníc Európy.