Vladimír Maňka bude riešiť aj finančné prehrešky europoslancov

Vladimír Maňka (vpravo), foto: TASR

Slovenský europoslanec Vladimír Maňka sa v januári stal prvým Slovákom v predsedníctve Európskeho parlamentu (EP), kde získal funkciu kvestora.

Pätica kvestorov má v EP na starosti administratívne a finančné záležitosti, ktoré sa priamo týkajú europoslancov, určujú napríklad maximálny počet poslaneckých asistentov. Kvestori riešia aj ich finančné prehrešky.

Europoslanci si môžu z európskych peňazí platiť svojich asistentov, ale musia dodržiavať pravidlá – asistenti musia preukázateľne vykonávať prácu a musí to byť práca súvisiaca s výkonom poslaneckého mandátu. Na základe podnetov a kontrol porušovanie uvedených pravidiel preverujú práve kvestori.

„V takýchto situáciách sme nekompromisní a je to jedno, či je ten poslanec v takej, alebo takej strane, vo frakcii, tak tam musíme principiálne konať. Dávajú sa veľké pokuty, sú to státisíce eur pre jedného. Pokuty, ktoré potom istým spôsobom aj stŕhame z jeho výplaty alebo z ďalších vecí, aby sa to zaplatilo,“ uviedol Maňka.

Strhávanie z platov

Hoci z povahy svojej funkcie kvestora nesmie uvádzať mená europoslancov, ktorých vyšetrujú kvestori, momentálne v médiách rezonuje kauza francúzskej europoslankyne Marine Le Penovej. Tá musí vrátiť 300.000 eur vyplatených svojej poslaneckej asistentke, ktorá pre ňu v skutočnosti robila prácu v rámci jej strany Národný front.

Le Penovej na základe rozhodnutia kvestorov začal EP strhávať polovicu poslaneckého platu a príplatky, aby nelegálne vyplatené peniaze vrátila. Na otázku TASR, čo sa stane, ak do konca svojho poslaneckého mandátu dlžnú sumu nesplatí, Maňka povedal, že je možná aj exekúcia: „Ak to nezaplatí, no tak to vymôžu spôsobom, ako keď ste vy dlžný banke.“

Momentálne je ale jednou z prioritných oblastí aj v rámci EP bezpečnosť. Novú pracovnú skupinu zameranú na bezpečnostné opatrenia bude riadiť práve Maňka.

Slovenský europoslanec je okrem toho dlhodobo aktívny v rozpočtovom výbore EP a finančných záležitostiach EÚ. Vo funkcii kvestora chce presadiť balík opatrení, ktorý zjednoduší, zlacní a sprehľadní čerpanie eurofondov. Rovnako sa chystá predložiť návrhy na efektívnejšie využívanie rozpočtových prostriedkov v európskych inštitúciách.