Watson ohlásil kandidáturu na predsedu Európskeho parlamentu

Zdroj: ALDE

„Príliš dlho boli predsedovia Európskeho parlamentu vyberaní prostredníctvom zákulisných dohôd v zadymených miestnostiach. Tá moja bude vôbec prvou verejnou kampaňou na predsedníctvo: dúfam, že sa mi podarí vytvoriť v tomto precedens“, vyhlásil Graham Watson.

Britský europoslanec zo strany Liberálnych demokratov bol prvýkrát zvolený do Európskeho parlamentu v roku 1994 a je najdlhšie slúžiacim šéfom politickej skupiny v histórii EP. Počas jeho pôsobenia sa počet členov EP za frakciu ALDE (Alliance of Liberals and Democrats for Europe) zdvojnásobil, čím sa po konzervatívcoch a socialistoch stala treťou najsilnejšou skupinou v Parlamente. „Watsonova kampaň môže rozvíriť vody politického správania sa pred júnovými voľbami“, uviedol pre EurActiv analytik, ktorý si neželal byť menovaný.

Watson zdôvodnil svoje rozhodnutie tým, že Európsky parlament potrebuje „skutočnú diskusiu o úlohe a prioritách budúceho predsedu“. „To je to, o čom by mala byť európska demokracia. Dúfam, že zverejnením mojej kampane stimulujem diskusiu o kandidátoch a témach, podnietim súťaž, ktorá by mala byť vyhodnotená na báze zásluh a nie niekoho prospechu“, tvrdí šéf ALDE.

Tradične sú to stredo-pravá skupina EPP-ED a eurosocialisti (dve najpočetnejšie skupiny), ktorí sa dohodnú, že sa počas jedného volebného obdobia sa v predsedníckom kresle vystrieda zástupca oboch. V tomto duchu už cirkulujú klebety v Bruseli a Štrasburgu. Watson v nedávnom interview pre EurActiv povedal, že Európsky parlament potrebuje „ideologickú koalíciu“ a naznačil možnosť spojenectva liberálov s konzervatívcami resp. socialistami po voľbách. Takéto spojenectvo by bolo podľa jeho slov lepšie ako súčasný systém technických dohôd medzi dvomi najsilnejšími skupinami.

V časoch, kedy dôvera v Európsku úniu opadáva je potrebné podľa Watsona presvedčiť ľudí, že Európa funguje. „Väčšinu času z posledných piatich rokov bol obraz, ktorí naši občania videli, obraz politikov a národných lídrov hádajúcich sa o otázkach, ktoré sú často ľuďom vzdialené a ktorým nerozumejú. Ak budú naši občania vidieť, že to bola EÚ, ktorá udržala tanky mimo Tbilisi, že to bola EÚ, ktorá udržala banky nad hladinou a že je to Európska únia, ktorá sa vie dohodnúť na potrebnej legislatíve, ktorá bojuje proti klimatickým zmenám, potom budú možno oveľa viac pripravení ísť voliť […] a cítiť sa účastníkom demokratického procesu budovania Európskej únie“, povedal pre EurActiv Watson.

Watson plánuje načrtnúť svoje priority budúci týždeň. Svojím kolegom v Európskom parlamente zaslal list, v ktorom ich informuje o svojich úmysloch.