Záborská je výkonnou podpredsedníčkou Paneurópskej únie

Zdroj: Európsky parlament

Slovenskú členku Európskeho parlamentu Annu Záborskú (EĽS, KDH) zvolilo cez víkend do funkcie Valné zhromaždenie Paneurópskej únie v Štrasburgu.

Vo funkcii výkonnej podpredsedníčky nahradí grófku Walburgu Habsburg Douglas.

Záborská pôsobila v predsedníctve ako jedna z troch nevýkonných podpredsedov aj doteraz. Zároveň je predsedníčkou slovenskej odnože hnutia, neziskovej organizácie "Paneurópska únia na Slovensku".

Hnutie dnes pôsobí v 27 štátoch Európy. Založil ho Richard Nikolaus von Coudenhove-Calergi v roku 1923, keď vyšla jeho kniha s názvom „Paneurópa“.  

Gróf Von Coudenhove-Calergi sa narodil v Tokiu rakúskemu diplomatovi z viac-národnostným pôvodom a japonskej matke. V roku 1919 prijal československé občianstvo, v roku 1939 zase francúzske. V roku 1933 bola organizácia, ktorú založil zakázaná nacistickým režimom, obnovená bola po skončení II. svetovej vojny.

Čestným predsedom Paneurópskej únie je zosnulý Otto von Habsburg, ktorý viedol organizáciu v rokoch 1973-2004.

Paneurópska únia presadzuje hodnotový systém Európy, ktorého základom je kresťansko-židovská tradícia, helénske myslenie, rímske právo, spolupráca suverénnych národov a mier.

Podporuje rozširovanie EÚ, ktorá by sa mala rozvíjať ako efektívna politická jednotka, navonok aj dovnútra.

“Paneurópa je ideálom Európy založenej na hodnotách, ktoré sú spoločné všetkým národom formovaným kresťanstvom. Paneurópa reprezentuje mier, slobodu a zodpovednosť v zjednotenej Európe. A je našou povinnosťou a zároveň privilégiom propagovať tento ideál. Som rada, že môžem osobne prispieť k niečomu dobrému, niečomu, čo nás presahuje, niečomu, čo pretrvá,” uviedla po zvolení Záborská.

Členovia slovenskej Paneurópskej únie sa na Slovensku pravidelne stretávajú na takzvaných „Paneurópskych čajoch“, na ktorých diskutujú s pozvanými hosťami. Hlavnú činnosť dnes vyvíja Paneurópska mládež, ktorej členmi sú mladí ľudia vo veku 16 – 35 rokov.