Záborská za, Maňka proti

 

Krátka správa

Návrh na vytvorenie monitorovacej skupiny v Európskom parlamente, ktorá by dozerala na politické dianie na Slovensku, je reakciou na zloženie novej slovenskej vlády, ktorá vzišla z júnových parlamentných volieb (EurActiv.sk, 07. júl 2006). Návrh je výsledkom diskusie v pléne Parlamentu, pričom hlavným iniciátorom bola frakcia európskych socialistov (SES), a podporili ho aj konzervatívcov (EĽS-ED), proti návrhu sa postavili slovenskí europoslanci za strany Smer-SD a HZDS.

Slovenská europoslankyňa za KDH Anna Záborská (EĽS-ED) v televíznej diskusii STV O päť minút dvanásť 23. júla uviedla, že správy o Slovensku v Európskom parlamente nie sú vždy pravdivé a monitorovacia skupina by mohla prispieť k ich objektivizácii. Záborská, a ani jej kolegovia v Skupine EĽS-ED nechcú, aby „sa o Slovensku rozširovali nepravdivé fámy“, preto návrh vytvorenia monitorovacej skupiny podporili. „Celé vyhlásenie je na úrovni dodržiavania ľudských práv,“ upozornila Záborská. „

Naopak, poslanec za stranu Smer-SD Vladimír Maňka (SES) odmieta tvrdenia, že obavy Európy z novej slovenskej koalície sú opodstatnené, a zastáva názor, že treba počkať, čo nová vláda urobí, a až na základe toho ju hodnotiť.

Maňka je sklamaný z postupu slovenských europoslancov. Verí, že pravica na Slovensku má dostatočný mandát na to, aby sama kontrolovala, čo sa na Slovensku deje. „Robme si sami navzájom kontrolu v rámci republiky,“ vyhlásil Maňka v televíznej diskusii s tým, že žiadosť o vytvorenie monitorovacej skupiny podľa neho poškodzuje obraz Slovenska. Podľa jeho názoru sa „tu nebudú diať žiadne nedemokratické veci“ a národnostné menšiny „budú mať plné právo“. Ak by sa na Slovensku porušovali ľudské práva, Smer-SD podľa neho zasiahne.

Vytvorenie monitorovacej skupiny je zatiaľ v štádiu návrhu, Parlament na jeseň rozhodne, aký bude ďalší postup. Padol aj návrh, aby sa o situácii na Slovensku rokovalo v pléne, ten však slovenskí europoslanci svorne odmietli.

Naposledy sa o Slovensku v európskych inštitúciách hovorilo v súvislosti s protestom policajtov, kedy práve europoslanci za Smer-SD položili Komisii otázku, či je postup slovenskej vlády v súlade s normami EÚ.