Začal sa boj o posty

Pozadie

Európska ľudová strana (EPP), ktorá vyhrala európske voľby, by rada opätovne pretlačila Barrosa na post predsedu Európskej komisie. Parlament rozhodne o nominácii Európskej rady v tajnom hlasovaní, Barrosovo znovuzvolenie tak nie je isté.

EPP má tiež dvoch kandidátov na post predsedu Európskeho parlamentu – Poliaka Jerzyho Buzek a Taliana Maria Maura.

Maurovou nevýhodou je, že nepochádza z najväčšej národnej delegácie, v čo dúfal Silvio Berlusconi. Najpočetnejšiu národnú delegáciu v EPP budú mať Nemci so 42 poslancami. Okrem toho by nemeckí konzervatívci pred Berlusconiho človekom uprednostnili poľského kandidáta.

Kandidáti sú však aj z iných skupín, – socialisti tvrdia, že majú niekoľko kandidátov, ktorým konkuruje aj líder liberálov Graham Watson.

Otázky

Prvú guľku v boji o kreslá vystrelil včera predseda frakcie EPP-ED Jospeh Daul, keď navrhol vytvoriť koalíciu Európskej ľudovej strany a liberálnej skupiny ALDE, ktorá by podporila Barrosa.

Šéf strany európskych ľudovcov Winifried Martens priznal, že nebude ľahké presadiť kandidáta EPP aj na post predsedu Parlamentu. Pripomenul, že v minulosti musela strana pristúpiť k tajnému hlasovaniu v rámci strany, aby sa dokázala zhodnúť na jednom kandidátovi.

Martnes si je vedomý, že ani po spojení s liberálmi nebude mať koalícia v EP väčšinu, bude teda potrebné získať podporu ďalších skupín, predovšetkým socialistov. To však nebude zadarmo.

Líder ALDE Graham Watson v minulosti odmietol koncept veľkej koalície (EPP a PES) a je naklonený skôr „ideologickej koalícii“ svojich liberálov s EPP. Podľa neho by ale EPP nemala trvať na získaní predsedníctva Parlamentu.

 „Ak chce EPP predsedníctvo Európskej komisie, mali by zvážiť prenechanie predsedníctva Európskeho parlamentu liberálom a socialistom. Nevylúčil by som takú mieru predstavivosti ani v rámci EPP“, povedal so smiechom Watson.

To by ale znamenalo, že predsedníctvo sa opäť rozdelí na dve dva a pol ročné obdobia. Watson pritom opakovane zdôrazňoval, že jeho kandidatúra je na celé päťročné obdobie.

Watson sa rozchádza s EPP i v tom, že by mal byť predseda Komisie menovaný ešte teraz podľa zmluvy z Nice a zvyšok komisie až po vstupe Lisabonskej zmluvy do platnosti. Končiaci predseda EP Hans-Gert Pottering (EPP) opakovane povedal, že chce, aby EP hlasoval o nominácii Rady už 15. júla počas ustanovujúcej schôdze Európskeho parlamentu.

„Myslím si, že pán Barroso sa nemá čoho báť. Je jediný kandidát, takže možno by sme si mali nechať čas a vniesť viac logiky do týchto procedúr, to znamená urobiť to všetko  – aj predsedu Komisie aj kolégium komisárov podľa zmluvy z Lisabsonu – ak bude prijatá“, povedal Watson.

Watson má tiež plán ako prekonať problém nízkej voličskej účasti na eurovoľbách a všeobecne proti nezáujmu o európske otázky, ktorý chce realizovať v prípade, že by bol zvolený za predsedu Európskeho parlamentu.

  • Euronews ako európske verejnoprávne médium

„V prvom rade potrebujeme skutočnú komunikačnú politiku európskych inštitúcií. Mohli by sme začať napríklad tým, že dáme Euronews štatút verejnoprávnej televízie vo všetkých našich krajinách, aby ľudia mali priame pravidelné informácie o tom, čom sa deje v Bruseli“, povedal

Ďalej navrhuje, aby bolo isté percento europoslancov volebných z celoeurópskeho zoznamu. Tým by podľa neho európska kampaň nahradila 27 národných. Komisári by mali byť podľa Watsona vyberaní z radov poslancov Európskeho parlamentu, aby mal každý komisár priamo volený mandát, ktorý by umožnil ľuďom vidieť vplyv ich hlasovania na Európsku komisiu.