Zoznamovacie rendez-vous EP sa končí

Európsky parlament

Pozadie

V štrasburskom pléne tento týždeň zasadli staré známe tváre aj noví poslanci, ktorých je asi polovica z celkového počtu 736 poslancov. Ako prvé si zvolili Jerzyho Buzeka za svojho predsedu. Vzhľadom na to, že išlo o politickú dohodu, to bola aj podľa BBC skôr „korunovácia“ ako voľba.

„Drámu“ zažil Európsky parlament až pri voľbe 14 podpredsedov. Nová konzervatívna  skupina (ECR) sa takmer rozpadla po tom, čo nebol zvolený poľský kandidát s homofóbnymi postojmi, ale britský toryovec McMillan-Scott, ktorý zase o sebe prehlasuje, že je príbuzným Lawrenca z Arábie. Poľský poslanec Michal Tomasz Kaminsky sa nakoniec stal predsedom skupiny.

Otázky

Poslanci si včera vypočuli hodnotenie českého predsedníctva a priority švédskeho predsedníctva. Český premiér Jan Fischer reagoval na vyhlásenie v pléne, že najväčším problémom ČR je jej prezident, konštatovaním, že Klausov hlas v EÚ je „osviežujúci“ a k európskej integrácii patrí.  

V tejto rozprave po prvýkrát vystúpil maďarský hluchonemý poslanec Ádám Kósa (Fidesz, EPP), ktorý svoj príspevok v znakovej reči využil na kritiku slovenského zákona o štátnom jazyku.

Na špeciálnej tlačovej konferencii sa zákonu, ktorý podľa Maďarov výrazne okliešťuje právo používať menšinový jazyk na Slovensku, venoval aj maďarský europoslanec zo skupiny ECR (konzervatívci) Lajos Bokros. Slovenskí europoslanci za Smer-SD iformovali, že plánujú svojim kolegom v EP distribuovať materiál slovenského ministerstva zahraničných vecí, v ktorý zákon vysvetľuje. 

Rozruch vyvolal aj europoslanec za stranu Jobbik, ktorý v pléne zasadol v časti uniformy zakázanej maďarskej gardy. Europoslanec Boris Zala v tejto súvislosti vyhlásil, že EP by sa mal namiesto slovenskému jazykovému zákonu venovať „tomu, čo sa deje na jeho pôde“ a chce zistiť, či takéto konanie poslanca Szegediho nie je v rozpore s internými pravidlami Európskeho parlamentu.

Jaroslav Paška za SNS v tejto súvislosti odmietol, že by sa schyľovalo k tomu, že SNS a Jobbik by mali zasadnúť v jednej frakcii (Európa slobody a demokracie), ako predpovedal poslanec Sergej Kozlík. Poslanci Jobbiku zostávajú v EP ako nezaradení spolu s krajne pravicovými stranami z Británie, Rakúska alebo Holandska.

Dnes sa definitívne schválilo rozdelenie poslancov do jednotlivých výborov, kde sa odohráva väčšina legislatívnej práce v Európskom parlamente. Slovenskí europoslanci si vybrali nasledovné výbory:

Eduard Kukan (SDKÚ-DS, EPP)

 

Podvýbor pre ľudské práva

Výbor pre zahraničné veci

Výbor pre rozvoj (náhradník)

Peter Šťastný (SDKÚ-DS, EPP)

 

Podvýbor pre obranu a bezpečnosť

Výbor pre medzinárodný obchod

Výbor pre rozpočet (náhradník)

 

Anna Záborská (KDH, EPP)

 

Výbor pre rozvoj

Výbor pre práva žien a rodovú rovnosť

Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (náhradníčka)

Miroslav Mikolášik (KDH, EPP)

 

Výbor pre regionálny rozvoj

Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (náhradník)

Podvýbor pre ľudské práva (náhradník)

Edit Bauer (SMK, EPP)

Výbor pre zamestnanosť a sociálne veci

Výbor pre práva žien a rodovú rovnosť

Výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (náhradníčka)

Alajos Mészáros (SMK, EPP)

 

Výbor pre právne veci

Výbor pre priemysel, vedu a energetiku (náhradník)

Boris Zala (Smer-SD, SD)

 

Výbor pre zahraničné veci

Výbor pre ľudské práva (náhradník)

 

Vladimír Maňka (Smer-SD, SD)

 

Výbor pre rozpočet

Výbor pre priemysel, vedu a energetiku (náhradník)

Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD, SD)

 

Výbor za občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci

Výbor pre zahraničné veci (nahradníčka)

 Monika Smolková (Smer-SD, SD)

 Výbor pre regionálny rozvoj

Výbor pre kultúru a vzdelávanie (náhradníčka)

 Katarína Neveďalová (Smer-SD, SD)

 

Výbor pre kultúru a vzdelávanie

Výbor pre práva žien a rodovú rovnosť (náhradníčka)

Výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (náhradníčka)

Sergej Kozlík (ĽS-HZDS, ALDE)

Výbor pre rozpočet

Výbor pre hospodárske a menové veci (náhradník)

Jaroslav Paška (SNS, EFD)

Výbor pre priemysle, vedu a energetiku

Výbor pre regionálny rozvoj (náhradník)

Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (náhradník)

K tomuto zoznamu ešte pribudne členstvo v medziparlamentných delegáciách. Slovensko nebude mať v tomto volebnom období predsedu výboru.

Slovenskú delegáciu pre skupine socialistov a demokratov (SD) bude viesť líder kandidátky Smeru-SD Boris Zala. Delegácia EPP si zatiaľ svojho šéfa nevybrala. Dočasne túto funkciu naďalej zastáva Peter Šťastný, ktorý hovorí, že „ide o čisto politické rozhodnutie“, ktoré očakáva „čoskoro.“

Slovenská delegácia pri EPP sa tiež bude musieť dohodnúť na iniciatíve šéfa KDH Pavla Hrušovského, ktorý predvčerom navrhol končiaceho komisára Jána Figeľa za podpredsedu Európskej ľudovej strany.