Ako môže EÚ urobiť Valentína šťastnejším pre dievčatá na celom svete

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Popri Vianociach a Halloweene je len niekoľko dní v európskom kalendári, ktoré vzbudia väčšiu pozornosť než Deň sv. Valentína. Láska je niečo univerzálne, čo nás všetkých spája. Každý rok sa tejto univerzálnosti chytia predajcovia, sektor pohostinstva a inzerenti, aby podnietili predaj luxusného tovaru a služieb pre našich milovaných. A robí sa to nemilosrdne skomercionalizovaným spôsobom, ktorý generuje každý rok miliardy eur.

Mnohí z nás berú právo vybrať si nášho partnera za samozrejmosť. Je to ústredná časť našich ľudských práv, ktorá nám umožňuje stupeň kontroly vo formovaní priebehu našich životov, spolu s našou schopnosťou zvoliť si našu kariéru, našich priateľov a to, kde žijeme.

Smutné je, že mnoho mladých ľudí po celom svete je zbavených tohto práva. Odhaduje sa, že 25.000 dievčat sa celosvetovo každý deň vydá. Dievčatá ako Tahani z Jemenu, ktorá bolo súčasťou nedávnej výstavy fotografií v OSN s názvom „Príliš mladá na vydaj“, po tom, čo ju vo veku 6 rokov prinútili vydať sa za muža štyrikrát staršieho ako ona.

Za dekádu sa to bude rovnať osudu, ktorý má spoločný približne 100 miliónov dievčat. 100 miliónov svetovo najzraniteľnejších občanov vnútených do životov, ktoré si nevybrali – príliš často ide o životy domáceho otroctva, okradnutia o vzdelanie, zamietnutého prístupu k plánovaniu rodičovstva  a nemožnosti vybrať si, kedy otehotnejú. Preto nie sú schopné vyhnúť sa tomu, že musia čeliť jedinej najväčšej hrozbe pre zdravie ktorejkoľvek mladej ženy v rozvojovom svete: pôrodu.

Táto prax sa nevzťahuje len na individuálne krajiny a regióny sveta, možno ho nájsť naprieč Afrikou, Áziou, Latinskou Amerikou a dokonca tu v Európe. Jej obete majú sklon k jednému spoločnému rysu – žijú v silnej chudobe. Krutou iróniou je, že mnohí rodičia považujú manželstvo za cestu ako ochrániť svoje dcéry, keďže im to poskytne domov, potraviny, budúcnosť a rodinu (hypoteticky) na ich ochranu.

Smutné je, že tento nový život pre dievča príliš často vedie k tomu, že je uväznené v pasci alebo dokonca zotročené, poháňajúc zlomyseľný cyklus medzigeneračnej chudoby. Pretože nedostatočne vzdelané detské nevesty majú sklon k veľkým rodinám, ktoré si samy nevybrali a ktoré opäť budú zraniteľné voči tým istým silám a nebezpečenstvám. A tým sa tento cyklus sám opakuje, často len o dekádu a niečo neskôr.

Na Deň sv. Valentína tento rok EÚ vyzveme, aby využila svoje obrovský potenciál, ktorý tento deň má, kvôli dievčatám ako Tahani a globálnemu dobru ľudstva. V správe nazvanej „Stav dievčat v rozvojovej politike EÚ“, ktorú zverejníme 14. februára s Európskym parlamentným fórom pre populáciu a rozvoj, ukazujeme, ako dosiaľ EÚ zlyhávala v uplatňovaní hľadiska rodovej rovnosti naprieč jej geografickými programami. A musíme spolupracovať na náprave tohto zlyhania.

Inštitúcie EÚ musia byť na čele a zariadiť komplexný Akčný plán EÚ pre dievčatá, v ktorom prisľúbime chrániť dievčatá na svete. Musíme monitorovať a rozpoznať problémy, ktorým čelia; investovať do rodovej rovnosti; pomôcť im získať vzdelanie; podporiť systémy sociálnej bezpečnosti, ktoré ich ochránia; predísť obchodovaniu, zneužívaniu a mrzačeniu ženských pohlavných orgánov; presadzovať ich sexuálne a reprodukčné zdravie a práva; a ukončiť nútené manželstvá u detí.

Je načase pre európskych lídrov, aby dokázali, že tento deň bude znamenať niečo viac – niečo pre tie, ktoré nemajú dostatok šťastia, aby dávali alebo dostávali ruže a čokolády alebo a hrnuli do reštaurácií. Nech je to deň, kedy uznáme práva tých po celom svete, ktoré nemajú dovolené vybrať si, s kým strávia svoje životy a koho milujú.

Má to potenciál stať sa globálnou kampaňou, ak sa za to všetci postavíme – kampaňou, ktorá bude slúžiť záujmom každého. Pretože globálny rozvoj potrebuje šťastné, zdravé rodiny.

Na Valentína by sme mali všetci oslavovať valentínsku cestu, ktorú by mala byť schopná si vybrať každá mladá žena a muž: právo zvoliť si svojho partnera a svoj osud.