Budúcnosť liečby rakoviny – politické perspektívy

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

„Ako politik, viem, že nie všetko, čo je potrebné, može byť aj poskytnuté“, povedala Belohorská. „Každá vláda má okrem ministerstva zdravotníctva aj ministerstvo financií. A musím povedať, že ak niečo minister zdravotníctva nenávidí, je to rozpočet.“ Nedostatok prostriedkov alokovaných v zdravotníctve je podľa Belohorskej pravdepodobne hlavnou príčinou v miere prežitia rakoviny medzi členskými štámi EÚ. Pri niektorých diagnózach je to až 27 %, poznamenala.  

„Ak sa pozrieme na strategický prístup EÚ pre roky 2008 – 2013 “Biela kniha  – Spolu za zdravie” treba považovať tento fakt za neakceptovateľný. Redukcia nerovností v Európe by mala byť prehlásená za jeden z hlavných cieľov.“ Pacienti v Európe nemajú rovnaký prísup k inovatívnym liekom a rýchlosť akou sa k nim dostanú závisí do veľkej miery od toho, v akej krajine žijú, konštatuje europoslankyňa.

Potrebujeme podľa jej slov skutočné a relevantné dáta, aby sme vedeli spoľahlivo identifikovať trendy a porovnať národné údaje. „Niektoré krajiny reorganizovali celý systém poskytovania starostlivosti o onkologických pacientov na základe európskeho porovnania“, pripomenula Belohorská.


Kompletné znenie príspevku v anglickom jazyku nájdete tu