Keď etika prehráva

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Európsky parlament na jar 2007 text, ktorý posunul kontinent smerom k liberalizácii výskumov na embryách. Biotechnologické spoločnosti pri uvádzaní génových terapií na európsky trh už nebudú musieť postupovať podľa 27 občianskych zákonníkov jednotlivých štátov.

Európsky parlament schválil jednotnú právnu úpravu vzťahujúcu sa na génové a bunkové terapie a na terapie tkanivového inžinierstva. Za tým sa však skrývajú závažné etické problémy. Výskumy totiž zahŕňajú i nakladanie s bunkami z ľudských embryí a z vyvíjajúcich sa plodov.

Nadarmo sa 250 europoslancov pokúšalo presadiť, aby do textov neboli tieto výskumy zahrnuté. Trpkú prehru nezmenilo ani vyhlásenie komisára G. Verheugena, že „štátom sa prenecháva sloboda niektoré postupy zakázať”.

Ide o vážne rozhodnutie vytvárajúce deliacu čiaru medzi socialistami a liberálmi na jednej strane – tzv. progresívnym frontom, a ekológmi a kresťanmi – čiže „konzervatívnym” jadrom na druhej strane.

V rozprave sa ekologicky orientovaná nemecká europoslankyňa H. Breyerová zhrozila nad perspektívou vytvárania „človeka na mieru”. V tomto sa zhodla s hlavným predkladateľom správy slovenským europoslancom M. Mikolášikom, ktorý pre svoj pozmeňujúci návrh získal iba menšinu. Nie vždy väčšina má pravdu.

Mikolášik upozornil na riziko, že sa „transgresie budú generalizovať v celej Európe”. Na jeho obavu francúzska poslankyňa F. Grossetetová úsečne odpovedala, že legislatíva zabráni „diskriminácii a lekárskej turistike”, a žalovala sa na Cirkev, že má „čoraz väčší vplyv”, odkedy sa EÚ rozšírila na východné krajiny.