Prečo chcú britskí Toryovci opustiť EĽS-ED?

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

epp logo

 

Nový líder Konzervatívnej strany Veľkej Británie David Cameron sa zaviazal vytvoriť novú politickú frakciu v Európskom parlamente, a tým ukončiť pridruženie svojej strany k Skupine Európskej ľudovej strany – Európskych demokratov (EĽS-ED) Mnohí tento krok z hľadiska širšej európskej reality považujú za záležitosť okrajového významu, no má zásadné politické implikácie. Preto vyvoláva kontroverzie a odpor tých, ktorí by radšej nepichali do osieho hniezda, a prístup strany k EĽS je úzko spojený s jej prístupom k Európskej únii ako celku.

EÚ vznikla v dávnych dobách pre účel, v tých časoch opodstatnený, no dnes prekonaný. Stratila svoje smerovanie a stráca aj podporu ľudí. Ak chcete dôkaz, pozrite sa na voľby do Európskeho parlamentu v roku 2004, ktoré charakterizovalo víťazstvo euroskeptických strán a apatia. Minulý rok sa navyše holandskí a francúzski voliči tvrdo postavili proti návrhu Európskej ústavy.

Z týchto údajov je možné vyvodiť rozličné závery: mohli by ste sami seba presvedčiť, že voliči vlastne EÚ zbožňujú, ale využili príležitosť prejaviť svoju nespokojnosť s inými otázkami; mohli by ste európsky elektorát obviniť z ignorancie alebo nedocenenia významu EÚ; alebo by ste sa mohli vážne zamyslieť nad tým, ako sa EÚ vyvíja a kam smeruje.


Celý text analázy v anglickom jazyku bol uverejnený v časopise Europe´s World č. 3 – leto 2006 v júni 2006.