Životné prostredie: Slovenskí europoslanci patria k najmenej pokrokovým

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

solárne panely

ILUSTRAČNÉ FOTO-TASR/AP

Slovenská delegácia je v Európskom parlamente druhou najkonzervatívnejšou v environmentálnych témach. Na prvom mieste sa umiestnili poľskí europoslanci, na treťom mieste ich slovinskí kolegovia.

Vyplýva to z analýzy, ktorú portál VoteWatchEurope zverejnil 21. marca. Mimovládka merala „environmentálnu pokrokovosť“ podľa 15 relevantných hlasovaní v Európskom parlamente od posledných európskych volieb.

Národné delegácie zoradila od najpokrokovejších až po najkonzervatívnejšie. Na opačnej strane spektra ako slovenskí zástupcovia sa ocitli Luxemburčania, Cyperčania a Belgičania.

„Konzervatívci“ proti „pokrokárom“

„Poslanci, ktorí hlasovali proti nejakej iniciatíve, alebo ´environmentálni konzervatívci´, nie sú nevyhnutne proti ochrane životného prostredia,“ vysvetľuje VoteWatchEurope.

Environmentálni konzervatívci podľa mimovládky skôr uprednostňujú postupné zmeny, aby zabránili krátkodobému zvýšeniu nákladov pre podniky a inštitúcie.

Envi-VoteWatchEurope

„Environmentálni pokrokári“ naopak považujú životné prostredie za európsku prioritu. Obhajujú znižovanie emisií, zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie a zvyšovanie energetickej efektívnosti.

Okrem hlasovaní meral VoteWatchEurope aj aktivity europoslancov vo výbore pre životné prostredie a v rôznych súvisiacich podvýboroch.

Spomedzi slovenských europoslancov je členom environmentálneho výboru Miroslav Mikolášik (KDH, EĽS), náhradníkmi sú Monika Flašíková Beňová (Smer-SD, S&D) a József Nagy (Most-Híd, EĽS).

Post-komunistické delegácie sú konzervatívne

Najviac záleží na životnom prostredí europoslancom z Luxemburska, Cypru a Belgicka. Aktívni sú veľmi aj europoslanci zo severských a južných krajín Únie. Medzi najväčších „pokrokárov“ zaradil VoteWatchEurope krajných ľavičiarov z talianskeho Hnutia 5 hviezd, španielskeho Podemosu či gréckej Syrizy.

Sú na úplne inej lodi ako východné štáty Únie.

Mimovládka konštatuje, že „post-komunistické delegácie uprednostňujú postupnejšie zvyšovanie štandardov.“

„Čo je zaujímavé,“ podotýka VoteWatchEurope, „britskí europoslanci sú bližšie k (tejto) skupine ako ku svojim západoeurópskym kolegom.“ Vysvetľuje to fakt, že najzastúpenejšou stranou je v britskej delegácii euroskeptická a „v prístupe k životnému silne konzervatívna strana“ UKIP.

Najvplyvnejší je Talian

Analýza VoteWatchEurope obsahuje aj rebríček najvplyvnejších europoslancov v environmentálnych otázkach.

Najvplyvnejším členom európskeho zákonodarného zboru je taliansky europoslanec Giovanni la Via (EĽS). La Via bol predsedom výboru pre životné prostredie a predsedom europarlamentnej delegácie na klimatickej konferencii COP21 v Paríži.

Druhý najväčší vplyv má maltská europoslankyňa Mirian Dalli (S&D), spravodajkyňa legislatívy o znižovaní emisií členských štátov.

Na treťom mieste sa umiestnil politický koordinátor výboru pre životné prostredie Gerben-Jan Gerbrandy (ALDE).

„Tak či onak, svetové hospodárstvo premeníme na trvalo udržateľné. Otázka nie je, či to urobíme, ale skôr kedy a ako,“ povedal Gerbrandy vlani v septembri pre portál EurActiv.sk.

„Keďže vieme, že sa to stane, musíme si byť vedomí, že k tomuto cieľu smerujeme a že sme zjednotení. Je to najväčšia výzva, akej čelí ľudstvo. Terorizmus a všetky ďalšie výzvy sú ničím v porovnaní s obrovskou výzvou udržať sa v prirodzených limitoch planéty.“