Science fiction popularizuje vedu medzi mladými

zdroj wikimedia commons

Konferenciu zorganizovala slovenská europoslankyňa Katarína Neveďalová a neformálna skupina mladých europoslancov EU 40, ktorú zastupoval Alexander Alvaro.

Výber seriálu Star Trek ako ústredného motívu konferencie, bol úmyselný. Seriál búral v šesťdesiatich rokoch viaceré spoločenské bariéry. V posádke USS Enterprise nechýbal napríklad ruský dôstojník, či žena s čiernou pleťou vo funkcii komunikačného dôstojníka. Bolo to po prvýkrát, keď nejaký televízny seriál priniesol na obrazovky aj multikultúrny a multirasový aspekt.

„Star Trek prinášal nové nápady, nové veci a dokáže byť symbolom inovácií,“ odôvodnila výber motívu konferencie jej organizátorka Katarína Neveďalová.

Seriál bol výnimočný aj svojím technologickým vizionárstvom. Gloverová vo svojej prezentácii ukázala, ako viaceré vynálezy, ktoré sa objavili v seriáli pred takmer polstoročím, ako bezdrôtová a obrazová komunikácia, dnes bežne využívame.

Neveďalová považuje konferenciu za úspech. „Som veľmi rada, že Európska vesmírna agentúra a Európska komisia nám zabezpečili veľmi zaujímavých a inšpiratívnych ľudí.“

„Mám pocit, že sa vede nedostáva dostatočná pozornosť,“ vysvetľuje europoslankyňa. „Táto akcia dokázala, že mladí ľudia sa o vedu zaujímajú.“

Neveďalová a Alvaro sa zhodujú v tom, že Európe chýbajú vedci. Chceli preto prostredníctvom konferencie inšpirovať mladých ľudí, aby sa v budúcnosti dali na vedeckú dráhu. „Naše najväčšie aktívum je to, čo máme v hlave,“ vyhlásil Alvaro.

Väčšinu publika tvorili na konferencii práve študenti z viacerých členských štátov Únie. Slovenskí stredoškoláci boli vybratí na základe esejistickej súťaže s názvom „Najväčší vedecký objav najbližších 10 rokov“.  

Star Trek inšpiroval

Science Fiction je podľa účastníkov konferencie výborný spôsob, ako priblížiť vedu mladým ľuďom a inšpirovať ich pri výbere budúceho povolania.

„Každý z nás bol ovplyvnený Star Trekom,“ povedala za všetkých panelistov Anne Gloverová. „Je dôležité, aby si mladí ľudia uvedomili, že najkreatívnejšia vec, akú môžu v živote robiť, je veda,“ dodala.

Prvý európsky veliteľ medzinárodnej vesmírnej stanice Frank de Winne povedal, že keď sa pozrie z vesmíru na Zem, vidí dve veci. Prvou je jej zraniteľnosť a druhou bariéry, ktoré si sami vytvárame. V budúcnosti by rád preto videl udržatelnejší spôsob života a akúsi federáciu spoločností, ktoré podobne ako v Star Treku spolupracujú pri bádaní vesmíru.

Herec Walter Koenig, predstaviteľ ruského navigátora Pavla Čechova, ktorý sa však do vesmíru v skutočnosti nikdy nepozrel, prácu astronautov obdivuje. „Je fascinujúce, akú skúsenosť majú títo páni.“

Konferencia sa uskutočnila v čase rokovaní o novom európskom rozpočte na roky 2007 až 2013. V hre je aj program Horizont 2020, ktorý je zameraný na podporu vedy, výskumu a inovácií. „Horizont 2020 je investíciou do budúcnosti pre každého občana,“ vyhlásila Gloverová.

Poradkyňa predsedu Komisie dúfa, že jeho rozpočet prejde vo výške 80 mld. eur, ako to navrhuje Komisia. „Horizont 2020 nám má umožniť veci, ktoré by sme nemohli robiť ako samotné štáty,“ zdôvodňuje svoj postoj.