Dozvuky španielskych volieb

„Španielske parlamentné voľby dokázali, že guľka nikdy neporazí volebnú urnu“, povadal na margo nedeľných španielskych volieb a okolností, ktoré ich sprevádzali šéf frakcie socialistov v Európskom parlamente Martin Schulz. Narážal pri tom na vraždu bývalého socialistického člena mestskej rady len pár dní pred otvorením volebných miestností. Zodpovednosť za tento útok pripisuje španielska polícia organizácii Baskicko a jeho sloboda (ETA).

„Socialisti sú v Eúrope na vzostupe“, myslí si predseda Strany európskych socialistov Poul Nyrup Rasmussen. „Darí sa im v Španielsku, Francúzsku a v Taliansku je ešte stále o čo bojovať“, cituje Rasmussena portál theparliament.com. Do Španielska vkladá nádej, že bude „vlajkovou loďou vízie novej sociálnej Európy“.

José Manuel Barroso, šéf Európskej komisie, ktorý pochádza zo stedopravého spektra, zablahoželal Zapaterovi k znovuzvoleniu: „V mene Európskej komisie a svojom, chcel by som čo najsrdečnejšie zagratulovať k vášmu víťazstvu (…) Dúfam, že môžem počítať s vašou silnou podporou v nasledujúcich rokoch pri konsolidovaní toho, čo sme už dosiahli a pri vytváraní jednotného frontu pred výzvami, ktoré na nás čakajú.“

José Luis Rodríguez Zapatero je považovaný za politika, ktorý uprednostňuje domáce dianie pred aktívnou zahraničnou politikou. V nej dáva prednosť multilaterálnemu postupu. Do volieb v roku 2004 išiel Zapatero s ambíciou obnoviť vzťahy s Francúzskom a Nemeckom a vráti sa do „srdca Európy“.

Komentátori sa zhodujú, že kľúčom k Zapaterovmu úspechu vo voľbách bolo Katalánsko. V tomto najľudnatejšom a najbohatšom regióne, ktorému prvá Zapaterova vláda priznala nový štatút a s ním väčšiu autonómiu, získali socialisti hlasy najmä na úkor Katalánskej zjednotenej ľavice. Táto strana stratila päť z ôsmych kresiel v paralamente.   

So 153 poslancami v Kongrese bude Ľudová strana najsilnejšou opozičnou stranou, akú kedy demokratické Španielsko malo. Dá sa preto predpokladať, že aj nasledujúce štyri poznačia ostré konfrontácie medzi dvoma hlavnými stranami. Hoci Mariano Rajoy prehral dva volebné súboje po sebe, nezdá sa, že by sa chystal odísť z čela strany. Naopak pripomenul, že ako Felipe Gónzalez (predseda vlády 1982-1996) tak aj José María Aznar (predseda vlády 1996-2004) po dva razy prehrali, kým si zasadli do premiérskeho kresla.