Európski socialisti odsúdili vytvorenie Maďarskej gardy

Krátka správa

Sociálni demokrati v Európskom parlamente dnes na svojom zasadnutí v Bruseli vyjadrili vážne znepokojenie a odsúdili extrémizmus a militantné prejavy v Maďarsku v súvislosti so založením Maďarskej gardy. Európski sociálni demokrati považujú boj proti prejavom rasizmu, xenofóbie a neofašizmu za svoju najvyššiu prioritu.

Maďarskú gardu založilo v sobotu pravicové mimoparlamentné Hnutie za lepšie Maďarsko známe pod názvom Jobbik. Ako dôvod vzniku polovojenského združenia maďarskí nacionalisti označili hroziace nebezpečenstvo pre Maďarsko zo strany susedných štátov. Na prísahe prvých členov gardy sa zúčastnil v Budapešti aj bývalý minister obrany Antallovej vlády (1990-94) Lajos Für.

Na založenie Maďarskej gardy reagovala Európa vlnou ostrej kritiky. Maďarské vládne kruhy sa od nej dištancovali a maďarský premiér Ferenc Gyurcsány vyzval prokuratúru, aby konala a prešetrila pozadie združenia. Opozičný Fidesz sa obmedzil na výzvu k dodržiavaniu zákonov a slobôd osôb zo strany členov gardy.

Kritkou nešetrili ani slovenský premiér Robert Fico, minister zahraničia Ján Kubiš a Strana maďarskej koalície, ktorej predseda Pál Csáky označil založenie gardy za „chybu“.

Poslanci EP za stranu Smer-SD, ktorí sa na rokovaní parlamentnej skupiny zúčastnili, podporujú názor, že výskyt rasizmu a xenofóbie nie je len záležitosťou jednotlivých členských štátov, ale celej Európy. „Netreba podceňovať skutočnosť, že polovojenská extrémistická skupina Maďarská garda má „len“ 56 členov. Ďalších 2000 sa o členstvo uchádza,“ upozornil poslanec Vladimir Maňka. Zároveň pripomenul, že v nedávnej histórii v Nemecku vznikla extrémistická skupina, ktorú založilo len sedem členov. Hitler bol ten siedmy. „

Slovenskí europoslanci za stranu Smer očakávajú, že všetky demokratické strany v EP zaujmú k tomuto problému zásadné stanovisko.