Eurosocialisti zmenia po voľbách meno

Martin Schulz, šéf PES v EP, Zdroj: PES

Pozadie

Od svojho vzniku pred dvoma rokmi bola talianska Partido Democratico (PD) rozdelená v Európskom parlamente medzi dve skupiny – Skupinu európskych socialistov (PES), v ktorej bolo osem viac sociálno-liberálne orientovaných poslancov a skupinu euroliberálov (ALDE), v ktorej bolo deväť europoslancov PD z kresťansko-liberálneho krídla.

Lídri PD sa dokázali dohodnúť, že národnú delegáciu zjednotia, za predpokladu že PES zmení svoje meno, ktorým by naznačila nové akcenty.

Otázky

Podľa zdrojov z prostredia eurosocialistov bude nové meno skupiny „Aliancia Socialistov a Demokratov“. Definitívne rozhodnutie má ale padnúť až po voľbách. Hlavným dôvodom, ktorý vedie stranu k tejto zmene je prijatie PD, ktorým by sa mal vyriešiť jej dlhotrvajúci problém s európskym ukotvením.

Nový názov nie je pre socialistov jednoduchým rozhodnutím. Prieskumy však ukazujú, že po voľbách zostanú v závese pravicovej EPP. Zmena značky výmenou za niekoľko ďalších poslancov v EP sa preto javí ako dobrý obchod.

Je tiež možné, že zmena názvu rozšíri záber strany európskych socialistov a priláka ďalšie politické sily z iných krajín.

Tento vývoj predstavuje ranu pre skupinu európskych liberálov v EP (ALDE), ktorí stratia druhú najpočetnejšiu delegáciu po britských liberáloch. Zdroj z prostredia ALDE  uviedol, že momentálne neexistuje šanca, že by sa mohli ALDE a PD dohodnúť.

Napriek tomu si ALDE verí, že si udrží počet europoslancov (okolo stovky) aj v novom volebnom období. Tým by si mala poľahky udržať pozíciu tretej najväčšej skupiny v EP.

  • Červeno-zelená aliancia?

Európski zelení vydali včera vyhlásenie, v ktorom tvrdia, že šéf Strany európskych socialistov Poul Nyrup Rasmussen chce „opustiť neformálnu alianciu s kresťanskými demokratmi a vymeniť ju počas nasledujúceho volebného obdobia za červeno-zelené spojenectvo“.

Takýto krok by znamenal nové usporiadanie oproti tomu, kedy si veľká dvojka EPP (Európska ľudová strana) a PES delia aj predsedníctvo EP na dve dva a pol ročné obdobia.

Hovorkyňa socialistov poprela, že by existovala nejaká dohoda, no potvrdila že zelení Rasmussena kontaktovali. „Napriek tomu, že v mnohých otázkach – ako napríklad ochrana životného prostredia a práv zamestnancov  – majú socialisti a zelení podobné pozície“, je podľa nej predčasné špekulovať o zložení novej väčšiny v Parlamente.

PES potvrdila, že nebude pred voľbami nominovať svojho kandidáta proti Barrosovi na post predsedu Európskej komisie. „Je jasné, že ak bude možná nová väčšina, potom Barroso, ktorý nie je kandidátom PES, nebude predsedom Komisie“, povedal na margo Rasmussen.

PES vedie ofenzívnu kampaň voči sterdo-pravej EPP, ktorá združuje európske kresťansko-demokratické strany. Tento týždeň uverejnili na svojej stránke „15 najzavádzajúcejších tvrdení manifesta EPP“.