Honba na Karadžiča sa skončila

Zdroj: Flickr. Foto: Advocacy Project

Jeden z vodcov operácie bosnianskosrbských síl v Srebrenici, Radovan Karadžič, bol po 13 rokoch zadržaný za nejasných okolností v hlavnom meste Srbska Belehrade.

Informáciu, že Karadžič bol vydaný špeciálnemu súdu pre vojnové zločiny v Belehrade rozoslala kancelária srbského prezidenta Borisa Tadiča včera v neskorých hodinách. Žiadne detaily, napríklad o tom, kde presne bol zatknutý ráno ešte neboli známe.

Srbský minister pre spoluprácu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu Rasim Ljajič dnes dopoludnia informoval na tlačovej konferencii, že Karadžič sa skrýval pod falošnou identitou a menom Dragan Dabič. Pracoval na súkromnej klinike v Belehrade, kde sa venoval alternatívnej medicíne. Nikto z jeho okolia údajne jeho pravú identitu nepoznal aj vďaka tomu, že podstatne zmenil výzor, nechal si narásť dlhé biele vlasy a dlhú bradu. Nosil tiež okuliare. Srbské bezpečnostné sily ho podľa dnes zverejnených informácii zatkli v pondelok podvečer v Blelehrade, keď sa presúval z jedného miesta na druhé.

Podľa niektorých informácií, ktoré priniesla agentúra Reuters, Karadžič bol už nejaký čas pod dohľadom srbských bezpečnostných zložiek, ktoré konali na základe avíza od zahraničnej tajnej služby. To dnes poprel srbský prokurátor pre vojnové zločiny Vladimir Vukčevič. Počas prvého vypočúvania Karadžičov právnik Svetozar Vujačič pred sudcom vyhlásil, že jeho klienta zadržali v Belehrade už v piatok o pol desiatej ráno počas cesty v autobuse a odvtedy ho držali na neznámom mieste. Právy zástupca novinárom povedal, že pre sudcu to bola neznáma informácia a bude sa týmito tvrdeniami zaoberať, píše srbský denník B92.

Jeden z najhľadanejších mužov planéty, ktorého vyjednávač Daytonskej mierovej dohody Richard Holbrook nazval európskym Usamom Bin Ládinom, unikal spravodlivosti od roku 1997 a to napriek mimoriadnemu tlaku medzinárodného spoločenstva na jeho dolapenie a vypísaniu odmeny vo výške 5 miliónov amerických dolárov.

Thomas O. Melia z organizácie Freedom House pre agentúru Bloomberg tvdrí, že vôbec nie je náhoda, že k zatknutiu došlo len pár dní po zformovaní novej proeurópskej vlády v Srbsku. Skeptici pri zostavovaní vlády upozorňovali, že prítomnosť post-miloševičovskej Socialistickej strany vo vláde dolapenie vojnových zločincov nijako neurýchli. Karadžič bol blízkym spolupracovníkom srsbkého vodcu deväťdesiatych rokov Slobodna Miloševiča.

Okrem medzinárodného spoločenstva čakali dlhé roky na spravodlivosť aj pozostalí po viac než 7 tisíckach bosnianskych mužov a chlapcov, ktorí boli zmasakrovaní v júli roku 1995 v Srebrenici. Len pred pár dňami si za účasti Miroslava Lajčáka Srebrenica pripomenula 13. výročie vtedajších udalostí.   

Pôvodným povolaním psychiater, Radovan Karadžič sa narodil na území dnešnej Čiernej Hory. Bol zakladateľom Srbskej demokratickej strany v Bosne a Herzegovine. Po uznaní Bosny ako nezávislého štátu sa stal prezidentom Republiky Srbskej a neskôr aj hlavným veliteľom ozbrojených síl. Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY), kam Karadžič o niekeľko dní poputuje, ho obviňuje z vojnových zločinov, zo zločinov proti ľudskosti, zo zabitia 12 000 civilistov pri obliehaní Sarajeva, z prípravy genocídy viac než 7 000 bosnianskych moslimov v Srebrenici, z cielenej likvidácie bosnianskych a bosniansko-chorvátskych politických lídrov a intelektuálov, z nezákonných deportácií civilistov na základe ich národnej a náboženskej identity a nakoniec zo zničenia domovov, obchodov a posvätných miest.

Karadžič podľa informácií denníka B92 nepopieral svoju indentitu a výsluch pred špeciálnym sudcom označil za frašku. Spochybnil tiež legitimitu haagskeho tribunálu. Podľa svojho právnika, ktorého cituje AFP využil svoje právo nevypovedať.

V Sarajeve už pár minút po zverejnení správy vyšli do ulíc nadšení ľudia oslavujúci zatknutie vojnového zločinca. V Belehrade sa pred súdom zišla skupina ľudí, pre ktorých je Karadžič vojnovým hrdinom, ktorý sa postavil nepriateľom a veľmociam a bojoval za srbskú vec. Zhruba 50 ľudí protestovalo podľa agentúrnych správ dnes skoro ráno pred súdom, kde Karadžiča zadržiavajú.

Francúzske predsedníctvo EÚ vyhlásilo, že zatknutie predstavuje “dôležitý krok” na ceste Srbska k členstvu v Európskej únii. Nová vláda v Belehrade dúfa, že by sa mohla stať kandidátskou krajinou do konca tohto roka. Spolupráca pri vydaní posledných vojnových zločincov do Haagu bola podmienkou, ktorú Európska únia Srbsku jasne tlmočila. V záujme priateľného volebného výsledku v májových predčasných voľbách bola Únia ochotná zo svojich pozícií upustiť a podpísať Stabilizačnú a asociačnú dohodu tesne pred tým, než Srbi pristúpili k volebným urnám. Niektoré členské štáty, predovšetkým Holandsko, ktorého vojaci sa nečinne prizerali na masakru v Srebrenici, trvalo na tvrdej kondicionalite a vyhlásilo, že dohodu neratifikuje, pokiaľ Srbsko nevykáže plnú spoluprácu. Na zozname hľadaných stále zostávajú dve mená: Karadžičov súputník generál Ratko Mladič a Goran Hadžič, obvinený z etnických čistiek v Chorvátsku.  

Rehn by sa mal dnes v Bruseli spolu s ministrami zahraničia členských štátov stretnúť so šéfom diplomacie Srbska Vukom Jeremičom, aby diskutovali o zdynamizovaní vzťahov EÚ – Srbsko.

Pozície

Komisár pre rozšírenie Olli Rehn označil pre BBC vývoj udalostí za „míľnik v spolupráci Srbska s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu.“ „Ukazuje to odhodlanie novej vlády dosiahnuť plnú spoluprácu“.

„Táto správa nás veľmi teší, nová vláda v Belehrade znamená nové Srbsko a novú kvalitu vzťahov s EÚ“, vyhlásil podľa AFP Javier Solana, Vysoký predstaviteľ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ.

“Je to historický moment pre obete, ktoré čakali trinásť rokov na to, aby bol Karadžič postavený pred spravodlivosť, uviedol generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.

Podľa Vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v Bosne a Herzegovine a Špeciálneho predstaviteľa EÚ Milana Lajčáka, „zatknutie dokazuje, že spravodlivosť dostihne každého“. Ako ďalej uvádza vo svojom vyhlásení, je to dobrá správa pre Bosnu a Herzegovinu a pre celý región. Napriek tomu, že ešte dvaja obvinení zostávajú na úteku, „je to začiatok konca najtragickejšej kapitoly bosnianskej histórie“.

“Z pomedzi troch najhorších mužov Balkánu Miloševiča, Karadžiča a Mladiča, si myslím, že Karadžič je najhorší. Karadžič bol skutočne presvedčeným rasistom. Naozaj si vychutnával, keď dával príkazy na zabíjanie moslimov, zatiaľ čo Miloševič bol len oportunistom”, komentoval situáciu bývalý šéf americkej diplomacie a vyjednávač Daytonskej mierovej dohody, ktorá ukončila vojnu na Balkáne z rokov 1992-1995, Richard Holbrook.

„Keď zazvonil telefón vedela som, že sa niečo stalo. Som šokovaná. Zmätená. Teraz aspoň vieme, že je nažive“, prináša reakciu Karadžičovej manželky Ljiljany AFP.

Aleksandar Vucic zo srbskej Radikálnej strany povedal: “Karadžič je srbský hrdina. Bude tu silný odpor.”

Šéf socialistickej skupiny v Európskom parlamente Martin Schulz v oficiálnom vyhlásení uviedol, že “EÚ verí v novú vládu, kedže nedávny podpis asociačnej dohody viedol k vhodnej a očakávanej odpovedi zo strany Srbov. Ďalším krokom by malo byť zatknutie Ratka Mladiča”.

Líder skupiny EPP-ED V europarlamente Jospeh Daul a expertka skupiny na západný Balkán, europoslankyňa Doris Pack privítali v spoločnom vyhlásení Karadžičovo zatknutie. “Eventuálne členstvo Srbska v EÚ závisí od plnej spolupráce s ICTY. Nová vláda ukázala, že vie podniknúť kroky”, uvádza sa v stanovisku.