Litva stále vlažná k dohode s Ruskom

Pozadie

Vzťahy Európskej únie s Ruskom sa riadia, dnes už neplatnou Dohodou o partnerstve a spolupráci z roku 1997, ktorá mala byť po 10 rokoch nahradená novým právnym rámcom. Jeho dojendanie blokovalo naprv Poľsko ako odpoveď na to, že Moskva zakázala dovoz poľského mäsa a zeleniny a neskôr Litva, ktorú znepokojujú otázky energetických dodávok a bezpečnosti.

Otázky

Počas víkendu bol v Litve vyjednávať priamo slovinský minister zahraničia Dimitrij Rupel, v mene Predsedníctva Únie, spolu so švédskymi a poľskými kolegami, Carlom Bildtom a Radislawom Sikorskym. Podarilo sa im dojednať kompromis, ktorý Rupel okomentoval takto: „Dosiahli sme dobrú dohodu, ktorá rešpektuje potreby Litvy, ale berie tiež do úvahy záujem Únie ako celku“.

Na následnom stretnutí veľvyslancov pri EÚ, ktorý pripravuje podklady pre prácu Rady – COREPER – ale niektoré členské krajiny opäť prišli so zmenami znenia mandátu dohodnutého predtým vo Vilniuse. Zmeny znepokojili Litvu natoľko, že si vyžiadala čas na ďalšie vnútorné konzultácie.

Konečná dohoda o východiskách pre priame rokovanie s Ruskom by mala padnúť na najbližšom stretnutí ministrov zahraničia EÚ, naplánovaného na 26. mája. Slovinské predsedníctvo by rado odštartovalo rozhovory o strategickej dohode na summite EÚ-Rusko, ktorý sa 26. až 27. júna bude konať v Khanti-Mansiisk na Sibíri.

Ministri zahraničia chceli pôvodne udeliť mandát rokovať s Ruskom Európskej komisii na stretnutie v Luxemburgu, 29. apríla, Rada sa ale vtedy nedohodla kvôli litovskému vetu. Vilnius uviedol tri dôvody, ktoré v súvislosti s Ruskom vyvolávajú v Litve obavy:

  • Ruský postoj k "zamrznutým konfliktom" v Abcházsku a Podnestersku s dôrazom na teritoriálnu integritu Gruzínska a Moldavska.
  • Efektivita spolupráce Ruska v oblasti spravodlivosti a vynútiteľnosti práva (Litva žiada vydať vrahov siedmych litovských pohraničníkov v incidente, ktorý sa stal v roku 1991.)
  • Postoj k energetike. Vilnius namieta proti uzatvoreniu ropovodu Družba, ktorý dodával ropu do jedinej rafinérie v Litve. Moskava tvrdí, že uzávierka má technické, nie politické príčiny.

Podľa dostupných informácii, boli dve z troch litovských námietok v novej zmluve ošetrené, s výnimkou formulácie o „zamrznutých konfliktoch“. Väčšina členských kajín chce mať zmluvu s Ruskom podpísanú čo najskôr, v záujme zlepšenia celkovej klímy a zároveň dať tak Medvedevovi príležitosť opustiť tvrdú líniu svojho predchodcu.

Pozície

Podľa slov Dmitrija Rupela, slovinského ministra zahraničia, Slovinské predsedníctvo EÚ „chápe problémy, ktorým Litva čelí a je si vedomé, že jej občania sú stále zaťažení určitým historickým bremenom. Je však úlohou Predsedníctva, nájsť spoločnú pozíciu ku všetkým otázkam.“

K námietkam voči novej zmluve EÚ-Rusko, ktoré najprv vznieslo Poľsko a neskôr Litva, ruský veľvyslanec pri EÚ Vladimir Chizhov v rozhovore pre EurActiv konštatoval, že „niektoré z nových členských krajín si do Európskej únie prinesli duchov minusloti“.

Prof. Piotr Dutkiewcz z kanadskej Carleton University reaguje, že „to isté ale môžete povedať o Rusku, že duchovia studenej vojny lietajú nad Kremľom. A čo je nepríjemné, že títo duchovia lietajú pomerne vysoko na oboch miestach súčasne. To je najväčší problém. Z rôznych dôvodov si Rusko o niektorých krajinách myslí, že sú voči Rusku agresívne, nechápu jeho novú pozíciu, blokujú Rusko a snažia sa bagatelizovať jeho význam“, povedal Dutkiewicz v interview pre EurActiv.sk.