Poľsko a Európa smúti. Zomrel Bronislaw Geremek

Zdroj: http://www.geremek.pl/

Bronislaw Geremek zahynul pri autonehode na západe Poľska. Správu priniesla agentúra Reuters s odvolaním sa na poľské policajné zdroje. Jeho automobil sa mal dostať do kolízie s dodávkou v blízkosti mesta Lubień, informovala policajná hovorkyňa. Text na jeho internetovej stránke hovorí, že bol práve na ceste do Bruselu, kde sídli Európsky parlament.

Ako dieťa, Geremek prežil holokaust. Keď mal 11 rokov, podarilo sa mu ujsť z Varšavského ghetta, jeho otec zahynul v tábore v Osvienčime. Po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968 vystúpil z komunistickej strany. Už v 70. rokoch bol Geremek jednou z hlavných postáv demokratickej opozície. V roku 1980 sa pridal k protestom gdańských robotníkov a stal sa blízkym spolupracovníkom Lecha Walesu v odborovom hnutí Solidarita. Bol jedným z tých, ktorí pomohli pripraviť pôdu pre prvé slobodné voľby v Poľsku v roku 1989. 

Od pádu železnej opony bol členom Sejmu, dolnej komory poľského parlamentu. Vo vláde Jerzyho Buzeka (1997-2000) slúžil ako minister zahraničných vecí. V tejto pozícii viedol rokovania s EÚ a podpísal prístupovú zmluvu Poľska k Severoatlantickej aliancii.

Po odchode z poľskej vlády sa v roku 2004 stal poslancom Európskeho parlamentu, kde pôsobil v skupine Aliancie liberálov a demokratov pre Európu.

Pôvodným povolaním bol akademik a historik. Venoval sa predovšetkým histórii kultútry a stedovekej spoločnosti, je autorom niekoľkých historických kníh, zaoberajúcich sa špecifickými otázkami života stredovekej spoločnosti.

Správa o jeho smrti zatriasla aj európskymi politickými špičkami. Bývalý poľský prezident Alexander Kwasniewski, ako aj ďalší európski lídri, ho označili za  jedného z otcov poľskej demokracie. Šéf Európskej komisie José Manuel Barrosso mu dal prívlastok „Európan nezvyčajnej veľkosti“. „Chcel by som, aby si budúce generácie pamätali Bronislawa Geremeka ako príklad slobodného ducha“, uviedol Barroso. Javier Solana komunikoval „hlboký šok a smútok“ zo straty svojho priateľa.

So zármutkom prijala správu o smrti svojho kolegu z europarlamentu aj slovenská poslankyňa EP Anna Záborská (EPP-ED). Podľa nej ptrail medzi „pozitívne postavy Európskeho parlamentu“. „Jeho život a pôsobenie je súčasťou veľkej histórie Poľska a Európy posledných desaťročí“, uvádza Záborská v svojej rekacii.

Šéf frakcie socialistov v EP Martin Schulz vyjadril v mene svojej skupiny „hlbokú ľútosť nad náhlou stratou Bronislava Geremeka, váženého profesora, bojovníka za slobodu a vytrvalého advokáta Európy. Budeme si profesora Geremeka pamätať pre jeho rozhodujúcu úlohu pri tranzícii Poľska na demokraciu. Bol to skuotčný demokrat – ako sa ukázalo aj v jeho nedávnom úspešnom boji proti dosebazahľadeným, nedemokratickým silám v Poľsku“, povedal Schulz.

Kariéra Bronislawa Geremeka sa mierne zachvela len raz, keď z principiálnych dôvodov odmietol vydať písomné vyhlásenie, že nemal styky s komunistickou tajnou políciou, napriek tomu, že podobné podpísal ešte v roku 2004. Povinnosť predložiť vyhlásenie obsahoval nový poľský lustračný zákon z roku 2007. Podľa Geremekových slov tento zákon bol honom na čarodejnice a vytváral „ministerstvo pravdy orwellovského štýlu“. Kedže vyhlásenie do stanoveného termínu nedodal, poľské úrady žiadali, aby vrátil mandát europoslanca. Na jeho obranu vtedy vystúpili mnohí európski politici a svoj mandát nakoniec obhájil.