Prieskumy favorizujú Zapatera

Hlavní rivali blížiacich sa volieb, líder opozičnej konzervatívnej Ľudovej strany Mariano Rajoy a úradujúci socialistický premiér José Luis Rodríguez Zapatero, sa včera stretli v poslednom telvíznom dueli. Podľa očakávaní, boli ústednými témami debaty ekonomická situácia krajiny, terorizmus a imigrácia. Komentátori sa zhodujú, že Zapatero pôsobil v tomto televíznom súboji, na rozdiel od prvého, sebaistejšie. Viaceré prieskumy medzi voličmi ukázali, že väčšina považuje za víťaza TV-duelu práve lídra socialistov (PSOE).

Rajoy deň po televíznom dueli povedal, že nemal roľko času venovať diskusii o Iraku a 11-M, pretože sú to témy, o ktorých si už Španieli dávno utvorili svoj názor. Ľutoval, že nevenoval viac času téme boja proti teroristickej organizácii ETA. Ako najhorší moment debaty označil líder opozície to, keď Zapatero porovnal čísla obetí terorizmu v dvoch posledných volebných obdobiach (druhé volebné obdobie José Maríu Aznara a posledné štyri roky vlády socialistov.)

Posledné prieskumy verejnej mienky dávajú mierny náskok úradujúcim socialistom pred Ľudovou stranou (PP) Mariana Rajoya. Dobrou správou pre Zapatera je aj to, že prieskumy predpovedajú vysokú účasť, ktorá sa šplhá k 78 %. Vysoká účasť tradične vo voľbách pomáha práve socialistom, nízka zase ľudovcom. Socialisti sú si toho vedomí, preto sa kampaň sústreďuje hlavne na mladých ľudí, nediciplinovaných voličov. Aj po prípadnom víťazstve socialisti pravdepodobne nebudú mať v parlamente absolútnu väčšinu a budú sa musieť, tak ako doteraz spoliehať na podporu menších strán.

Volebné sľuby Zapatera sú jasné – 2 milióny nových pracovných miest, 150 000 sociálnych bytov a zvýšenie minimálnej mzdy o 30 %.

Mariano Rajoy vyhodil socialistom na oči vysokú infláciu a obvinil ich zo zodpovednosti za masívny príliv iliegálnych imigrantov. Vyčíta im tiež ústupky, ktoré Zapatero urobil voči regiónom. Konzervatívci ostro kritizovali najmä vyjednávanie o prímerí medzi vládou a teroristickou skupinou ETA pred tým, než ich ukončil útok na madridské letisko Barajas.

Ľudová strana sľubuje voličom zníženie daní pre jednotlivcov i podniky, reformu vzdelávania, investície do infraštruktúry a oživenie plánov na presmerovanie vody zo severu Španielska na vyprahnutý juh krajiny.