Rumunský europoslanec kritizoval slovenskú vládu

László Tőkés, europoslanec maďarskej národnosti z Rumunska, známy svojimi radikálnymi názormi, odštartoval svojim príspevkom v pléne Európskeho parlamentu (8. 10. 2008) v Bruseli ostrú diskusiu.

Tőkés, ktorý je tiež kalvínskym biskupom, vyzval predsedu Parlamentu Hansa-Gerta Pötteringa ako aj Európsku komisiu, aby zasiahli proti verbálnym útokom, porušovaniu ľudských práv a etnickej intolerancii, ktoré údajne ohrozujú maďarskú menšinu na Slovensku. Hovoril tiež o „štvavej a nenávistnej kampani“, ktorú vedú slovenskí nacionalisti. Tőkés ponúkol aj svoje mediačné služby pri komunikácii medzi vládou v Maďarsku a na Slovensku.

V následnej diskusii vystúpili viacerí slovenskí europoslanci zo strán vládnej koalície. Podľa Sergeja Kozlíka (ĽS-HZDS, NI), „viacerí súčasní maďarskí politickí lídri nezakryte hovoria o myšlienke veľkého Maďarska, to, žiaľ, ostáva bez povšimnutia európskych politických špičiek“. Jeho stranícka kolegyňa Irena Belohorská (ĽS-HZDS, NI) povedala, že Slovensko by sa v súčasnosti „mohlo stať príkladom starostlivosti o národnostné menšiny“. Obaja vo svojich vystúpeniach kritizovali podmienky slovenskej mešiny v Maďarsku.

Europoslankyňa za SMER Monika Flašíková-Beňová (SMER-SD, PES) Tőkésove slová „dôrazne odmietla“. Slovenská vláda si podľa nej „ctí dobré susedské vzťahy, chce mať dobré susedské vzťahy, ale na dobré bilaterálne vzťahy musia byť partneri dvaja. Zatiaľ podáva priateľskú ruku len vláda Slovenskej republiky.“

Záujmom Slovenskej vlády je podľa Miloša Koterca (SMER-SD, PES)
v súčasnosti stále zdokonaľovať menšinovú politiku aj napriek tomu, že „zodpovedá všetkým európskym štandardom“.

Niektorí ľudia podľa Koterca zneužívajú „partikulárne problémové momenty na poukazovanie na zlý prístup vlády vo všeobecnosti, a navyše, na pôde Európskeho parlamentu“. 

Europoslanci za SMK Edit Bauer a Árpád Duka-Zólyomi (EPP-ED) vydali na margo stredajšej diskusie spoločné stanovisko, v ktorom odmietajú kritiku svojich kolegov aj na svoju adresu. „Očakávali sme, že aspoň niekto z nich [z poslancov slovenskej vládnej koalície] sa na európskej pôde dištancuje od diskriminačných praktík ministra školstva alebo prinajmenšom od rečí predsedu SNS, ktorými šíri nenávisť. Žiaľ, nestalo sa“, píšu Bauer a Duka-Zólyomi.

„Pred časom sme sa tešili, keď slovenskí kolegovia zdvihli svoj hlas v záujme slovenskej menšiny v Mlynkoch. Akosi im však ušlo, že pomáhali samospráve Slovákov v Maďarsku. (…) Vypočuť si obvinenia od kolegu o údajných existujúcich snahách o obnovení „Veľkého Uhorska“ môžu v zjednotenej Európe vyvolať nanajvýš úsmev“, zakončili vyhlásenie europoslanci.