Socialisti broja proti repelentu na tínedžerov

Audiorepelent funguje na jednoduchom princípe. Ide o prístroj, ktorý vydáva zvyuk vysokej frekvencie, ktorú sú schopní zachytiť len mladí ľudia, kedže schopnosť počuť vyššie zvuky s pribúdajúcim vekom klesá. Takzvané „buzz boxy“ či „mosquito boxy“ vydávajú nepríjemný zvuk, podobný bzučaniu komárov, ktorý núti ľudí opustiť priestor, v ktorom sa šíri.

Svoje využitie našli na verejných miestach, kde si ľudia z nejakého dôvodu neželajajú prítomnosť mladých ľudí. Napríklad v blízkosti obchodov, ktorých majiteľom sa nepáči, že sa v ich okolí zdržiavajú hlučné skupinky mládeže. Používajú sa najmä v Británii, odkiaľ pochádza aj vynálezca tohto prístroja Howard Stapleton. Waleský objaviteľ za svoj vynález dokonca získal aj antinobelovu cenu (Ig Nobel) za svoj „príspevok k triedeniu generácií“. Ceny udeľuje Harvardská univerzita nezmyselným vedeckým prácam, o ktorých zmysluplnosti existujú vážne pochybnosti.

V súčasnosti sa do používania dostalo už 3 a pol tisíc takýchto prístrojov, väčšina z nich v Británii, objavovať sa už začínajú aj v iných európskych mestách.

„Bzučiace krabice musia preč. Celoplošná diskriminácia tínedžerov ako takých je absolútne šokujúca. Ak skupiny tínedžerov spôsobujú problémy v niektorých oblastiach mesta, potom odpoveďou musí byť činnosť policajných a sociálnych orgánov a nie takéto hanebné využitie technológie“, hovorí podpredseda frakcie socialistov v EP Jan Marinus Wiersma.

„Je neakceptovateľné, aby firmy zarábali peniaze na tom, že zmenia naše mestá na neprístupné obalsti pre celú skupinu populácie“, dodáva Wiersma. Petíciu možno podporiť aj na internete. K dispozícii sú aj ukážky zvukov rozdelené podľa vekových kategórií.