Socialisti majú symbol kampane – kocku

Dva mesiace po odhalení volebného programu, nazvaného „Ľudia na prvom mieste: Nový smer pre Európu“, predstavila Strana európskych socialistov (Party of European Socialists, PES) niekoľko vizuálnych iniciatív, ktoré majú pomôcť rozšíriť ich predvolebné posolstvo.

„Viac ako kedykoľvek predtým sú európske voľby o politických rozhodnutiach. Je to voľba medzi našou víziou progresívnej Európy a konzervatívnej spiatočníckej Európy,“ napísal predseda PES Poul Nyrup Rasmussen v úvode volebného programu. Kocka by mala byť nápadným a príťažlivým symbolom kampane, povedali pre EurActiv aktivisti v centrále PES v Bruseli.

„Myslíme si, že kocka dodá vizuálnu pútavosť a vtip do európskych volieb a bude ľahko rozpoznateľná,“ povedal jeden z aktivistov. „Dajte niekomu kocku a začne ju otáčať, pozerať sa na ňu a čudovať sa čo to je a načo to je. Podobne ako náš program, kocka má niekoľko rozmerov. Rôzni ľudia budú vidieť rôzne strany, v závislosti od ich uhla pohľadu.“

Európski socialisti dali najavo, že sú hrdí na svoj program, ktorý má demonštrovať politické rozhodnutia PES v podobe 71 konkrétnych návrhov. „Náš program sa zaoberá krízami, na rozdiel od programu liberálov, a je to jediný program, ktorý za jednu z hlavných vecí považuje rovnosť medzi mužmi a ženami,“ povedal hovorca PES.

Všetci lídri strany a aktivisti sa odfotili s kockou. Španielsky premiér José Louis Rodríguez Zapatero (PSOE), šéfka francúzskych socialistov (PS) Martine Aubry, šéf nemeckej SPD Franz Müntefering a iní sa zhodli, že budú používať kocku v kampani vlastných strán.

Kocka bude existovať v rôznych prevedeniach a formách, ľudia si ju budú môcť vystrihnúť a zložiť z letákov o programe PES, bude sa dať stiahnuť z webstránky. Odkaz na kocke bude preložený do všetkých jazykov EÚ. Stiahnuť si ju bude možné aj ako šetrič obrazovky.

Ďalšie predvolebné aktivity strany budú zahŕňať i fotografickú súťaž a online fórum pre diskusie o konkrétnych návrhoch strany. Predseda Rasmussen a ďalší vysokopostavení politici odštartujú okružnú cestu po európskych hlavných mestách.