Socialisti odsúdili akcie extrémistov v Bulharsku

Mestký súd v Sofii už dvakrát odročil pojendávanie v prípade obžaloby z navádzania na krivú prísahu, ktorej sa mal dopustiť líder bulharskej nacionalistickej strany Ataka. Ešte v auguste 2006 sa auto, ktoré šoféroval Volen Sidov dostalo do kolízie s iným vozidlom. Sidov mal následne vodiča druhého auta napadnúť a vyhrážať sa mu strelnou zbraňou. Dnes už bývalý člen strany Ataka, ktorý bol svedkom incidentu neskôr priznal, že Sidov ho požiadal, aby pred vyšetrovateľom klamal.

Hoci mal Sidov už dva krát stáť pred súdom, pojenávanie bolo vždy odložené. Po prvýkrát pretože jeho prívrženci zaplnili súdnu sieň a svojim správaním znemožnili priebeh jednania. 26. mája mal Sidov opäť stáť pred súdom. Tentokrát sa pred justičným palácom zhromaždili hlučný dav, čo opäť prinútilo súd prípad odročiť na 2. júna. Informoval o tom denník Sofia Echo.

Eurosocialisti v písomnom vyhlásení ostro kritizovali pouličné akcie extrémistov. Podpredseda skupiny v Európskom parlamente, Kristian Vigenein, vyhlásil, že je „alarmujúce, že tieto pouličné akcie sa dejú so súhlasom starostu Sofie, lídra strany GERB (Občania za európsky rozvoj Bulharska), ktorá nedávno vstúpila do Európskej ľudovej strany“.  

Socialisti zároveň vyzvali bulharské úrady, aby striktne uplatňovali vládu zákona a zabezpečili normálny priebeh procesu s lídrom strany Ataka, Volenom Siderovom.

„Každý občan má rovnaké práva a povinnosti. Akýkoľvek pokus politika, postaviť sa nad zákon nám pripomína minulosť, za ktorú by sme sa mali hanbiť“, uvádza v stanovisku Vigenin.