Socialistov a ľudovcov v EP rozdelil tlačový zákon

Európski socialisti sa na včerajčom stretnutí pracovnej skupiny pod vedením Hannesa Swobodu zaoberala slovenským tlačovým zákonom. Podľa nich je náš tlačový zákon kompatibilný s európskymi podmienkami a v tomto štádiu s ním nemajú žiadny problém. Zhodli sa však na tom, že budú sledovať ako sa zákon prejaví v praxi. Tlačový zákon bol schválený, napriek tomu, že jeho zmenou opozícia podmieňovala podporu Lisabonskej zmluve v Národnej rade. Za zmluvu napokon s vládou zahlasovala Strana maďarskej koalície.

Rakúsky podpredseda frakcie PES Hannes Swoboda denníku SME povedal, že „text tlačového zákona je podobný tlačovým zákonom v európ­skych krajinách a preto nevidíme dôvod zasahovať. Samozrejme, budeme pozorovať jeho implementáciu.“

Frakcia Európskych ľudovcov a európskych demokratov v EP (EPP-ED) prostredníctvom svojho predsedu kritizovala postoj eurosocialistov. Podľa nich európski socialisti prižmúrili oko nad „porušovaním slobody slova slovenskou vládou“. Joseph Daul odsúdil „oportunistsické a nezodpodovedné rozhodnutie európskych socialistov“ a komentáre Hannesa Swobodu, podľa ktorých je slovenský tlačový zákon štatndardným európskym zákonom.

Daul tiež vyjadril počudovanie nad tým, prečo Strana eeurópskych socialistov obnovila kandidatúru na členstvo Smeru „bez akekoľvek zmeny na Slovensku“. Strana európskych socialistov vo februári 2008 po opakovanom odkladaní rozhodla, že obnoví pozastavenú kandidatúru SMERu. V súčasnosti je teda strana premiéra Fica predbežným členom. Môže sa zúčastňovať na diskusiách a prijímaní rozhodnutí, formálne plným členom sa má šancu stať až na najbližšom kongrese SES v roku 2009.