Summit o zamestnanosti zrušili pre obavy z nepokojov

Summit o zamestnanosti, ktorý sa mal uskutočniť 7. mája s plnou účasťou všetkých európskych lídrov sa zmenil na stretnutie troch predsedníctiev – súčasného českého a budúceho Švédskeho a Španielskeho. Medzi pozvanými budú aj ministri práce členských krajín a tiež predstavitelia podnikateľskej sféry.

Podľa zdrojov EurActivu zmenu vyvolal francúzsky prezident Nicolas Sarkozy na minulotýždňovom summite v Bruseli a nikto ju neočakával.

„Sarkozy jednoducho počas stretnutia na summite odišiel na kávu a povedal, že k tejto otázke netreba kompletné európske zastúpenie, pretože tento rok už bolo priveľa summitov,“ tvrdí zdroj. Francúzsky prezident takto pravdepodobne reagoval na minulotýždňový štrajk v Paríži a ostatných mestách a má obavy, že podobné stretnutie lídrov by opäť mohlo vyvolať vlnu nepokojov. Rýchlo našiel podporu u nemeckých a belgických predstaviteľov, následkom čoho česká vláda musela zmeniť svoje plány.

Sklamanie v Bruseli

Náhla zmena vyvolala sklamanie a znechutenie najmä v radoch Európskej komisie. „Iróniou je, že Komisia bola neustále obviňovaná z toho, že nerobí dosť v oblasti sociálnych otázok a keď tu máte stretnutie, ktoré bolo prakticky a veľmi nebezpečné a zvolané na to, aby sa zaoberalo zvyšujúcou sa nezamestnanosťou, tie isté krajiny, ktoré na exekutívu 20 rokov útočili, teraz podkopali celý summit,“ povedal zdroj blízky EK.  

Švédsky poslanec z radov socialistov Jan Andersson, predseda parlamentného výboru pre zamestnanosť bol veľmi kritický voči tomuto vývoju. „Veľkou otázkou tohto roka ostáva zvyšujúca sa nezamestnanosť a je šialenstvom, keď sa európski lídri rozhodnú, že to nie je otázkou EÚ a treba sa ňou zaoberať na národnej úrovni.“

„V čase, keď čelíme najväčšej kríze zamestnanosti za posledné dekády, opúšťajú svoje povinnosti,“ dodal Andersson. „Toto nie je vodcovstvo.“