Únia Čierneho mora je pre Turecko šancou

Stredomorská iniciatíva, ktorú nedávno z popudu francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho spustila Komisia, sa musí odzrkadliť novou iniciatívou na východe, tvrdia eurosocialisti. „Pobrežie Čierneho mora je rovnako dôležité ako pobrežie Stredozemného mora“, hovorí Jan Marinus Wiersma. Spolu s ďalším podpredsedom Strany Európskych socialistov (PES) v EP, Hannesom Swobodom, navrhujú vytvoriť Úniu Čierneho mora.

„EÚ potrebuje silnejšiu stratégiu pre rozvoj vzťahov s krajinami na východ od nej. Zatiaľ tam bola naša politika príliš nesmelá“, hovorí rakúsky europoslanec Swoboda. Legitímne očakávania východných susedov, ale najmä mnohé výzvy v regióne, vyžadujú iný koncept ako je susedská politika, myslia si europoslanci.

Úspech takéhoto konceptu stojí a padá podľa poslancov na zaangažovaní Turecka a Ruska. Kľúčovú úlohu by malo podľa nich zohrať práve Turecko, ktoré bude vďaka svojej geografickej polohe súčasťou stredomorskej aj čiernomorskej únie. Socialisti zdôrazňujú, že tieto iniciatívy musia byť obe nezávislé od prístupového procesu Turecka.

Wiersma a Swoboda vidia v nových regionálnych konceptoch príležitosť pre turecké ašpirácie. „Ak bude Turecko spolu s EÚ hrať aktívnu a konštruktívnu úlohu v oboch regiónoch, mohlo by to ukázať, ako veľmi dôležité je pre Európsku úniu. To by veľmi pomohlo prístupovému procesu Turecka“, myslí si Swoboda.

Turecko je podozrievavé ku všetkým návrhom, ktoré čo i len naznačujú, že by mohli byť náhradou plnoprávneho členstva v Európskej únii, najviac však k Sarkozyho Únii Stredomoria. V prípade Čierneho mora ale ide o návrh poslancov, ktorí intergračné snahy Turecka podporujú.

Ťažkým úderom pre európsku budúcnosť Turecka minulý týždeň bolo, že dolná komora francúzskeho parlamentu podporila právnu úpravu, ktorá zavádza povinné referendum o členstve krajiny, ktorá má viac obyvateľov než je 5 % obyvateľov Únie. Andrew Duff, podpredseda spoločného parlamentného výboru EÚ-Turecko, označil hlasovanie v Národnom zhromaždení za „nešťastný príklad francúzskej xenofóbie voči Turecku“.

Inicatíva PES za Úniu Čierneho mora je ozvenou návrhu Švédska a Poľska na vytvorenie východného partnerstva. V ich modeli však Turecko vôbec nie je zastúpené, Varšava a Štokholm počítali len s Bieloruskom, Ukrajinou, Moldavskom, Gruzínskom, Arménskom a Azerbajdžanom. Hoci východné partnerstvo socialisti privítali, tvrdia, že ich návrh je iný a spolupráca v regióne by mala prebiehať nad rámec posilňovania vzťahov s Európskou úniou.

Myšlienke vyslovil podporu parlamentný spravodajca zo stredo-pravej EPP-ED, Elmar Brok. V pléne Európskeho parlamentu sa o nej bude diskutovať v júli, počas Francúzskeho predsedníctva.