Únia sľubuje Srbsku „všetku svoju podporu“

Boris Tadic

Únia si po nedeľňajších srbských voľách trochu vydýchla. Verí, že novú vládu zostavia proeurópske sily a takejto vláde sľubuje aj svoju podporu.

„EÚ srdečne víta jasné víťazstvo proeurópskych síl v srbských všeobecných voľbách“, začína vyhlásenie Slovinského predsedníctva EÚ. Aj v ďalších vetách sú preferencie Bruselu zrejmé: „Predsedníctvo dúfa, že bude čoskoro zostavená vláda s jasnou európskou agendou“. Ľubľana pripomína, že za predpokladu, že Srbsko splní podmienky, ktoré v apríli formulovala Rada ministrov zahraničia EÚ, bude mať slušné vyhliadky na to, aby získalo štatút kandidátskej krajiny.

Komisár pre rozšírenie Olli Rehn vidí príležitosť pre Srbska stať sa „motorom západného Balkánu“ a Únia je podľa jeho slov pripravená urýchliť jeho proeurópske smerovanie.

Slovami chvály nešetril ani šéf zahraničnej politiky Javier Solana: „Dúfam, že bude skoro zostavená vláda, ktorá bude oddaná reformám a splneniu potrebných podmienok pre ďalšie približovanie sa Únii. Európska únia poskytne takejto vláde všetku svoju podporu,“ povedal Solana pre AFP.

Únia tiež ocenila, že podľa odhadov, voľby boli slobodné a demokratické. Berlín, Paríž sa pridali k eufórii Bruselu. Ministri zahraničných vecí Francúzska, Bernard Kouchner, a Nemecka, Frank-Walter Steinmeier, konštatovali, že Srbi si „jasne zvolili Európu“ a deklarovali podporu svojich krajín pre takúto voľbu. Švédsky šéf diplomacie Carl Bildt označil výsledok proeurópskych síl za „dôležité morálne víťazstvo“, cituje ministra denník The Independent. 

Skupina európskych socialistov v EP označila srbské parlamentné voľby za „hlasovanie za európsku budúcnosť“. Podpredseda skupiny Jan Marinus Wiersma hovorí: „Rokovania o nove vláde nebudú jednoduché, ale my veríme, že bude mať jasnú európsku agendu. Srbi si vybrali cestu integrácie do Európy.  Srbsko patrí do Európy a my sa tešíme, že prevládol pragmatizmus“.

Hannes Swoboda pripomenul, že vstup do EÚ je pre Srbsko jedinou cestou, ako prilákať investorov a zvýšiť životný štandard, ktorý utrpel v 90-tych rokoch, kedy bolo Srbsko izolované. „Apelujeme na premiéra Koštunicu, aby dal sformovaniu vlády s pozitívnym prístupom k európskej integrácii šancu a apelujeme tiež na EPP, aby tento vývoj podporila.“

Predseda frakcie EPP-ED v Európskom parlamente, Joseph Daul, ocenil pokojný priebeh volieb. Daul očakáva, že podpis Stabilizačnej a asociačnej dohody a vítazstvo strany prezidenta Tadiča posilní pro-integračnú politiku Srbska, ktorá bude viesť k získaniu štatútu kandidátskej krajiny. „Naša politická rodina urobí všetko k dosiahnutiu tohto cieľa“, zakončil Daul.

Nemecký poslanec z klubu EPP-ED Berndt Posselt upozorňuje na politiku dvojakého metra na západnom Balkáne. „Nemôžeme dať Srbsku možnosti, ktoré iné krajiny v tomto regióne nemajú. Veľmi napríklad podporujem bezvízový režim. Myslím si však, že sa musí realizovať pre celý západný Balkán.“

Mnohým je jasné, že vytvorenie vlády podľa gusta Bruselu, nebude jednoduchá úloha. Povolebná matematika hovorí, že ak sa Koalícia pre európske Srbsko pod vedením Demokratickej strany prezidenta Tadiča spojí s liberálmi (ktorí tesne preliezli kvórum pre vstup po parlamentu) a menšinovými stranami, bude potrebovať podporu aspoň jednej nacionalistickej strany.

Tomislav Nikolič, šéf Radikálnej strany, už vyzvýva euroskeptický blok na spojenie síl. Vojislav Koštunica, odchádzajúci premiér, je podľa vlastných slov pripravený viesť rokovania s radikálmi. Kľúčovým hráčom sa môže stať post-Miloševičova Socialistická strana. 

Na voľby reagovala aj srbská ekonomika, dinár poslinil, podobne aj hlavný index belehradskej burzy. Investrori si od prozápadnej vlády orientovanej na reformy sľubujú privatizáciu štátnych podnikov ako sú Belehradské letisko, výrobca liekov Galenika, energetická spoločnosť EPS, či srbské telekomunikácie.