Vrátia britskí konzervatívci eurosocialistov k moci?

Líder PES Martin Schulz a líder EPP-ED Jospeh Daul, zdroj: www.epp-ed.eu

Pozadie

Európski socialisti (Party of European Socialists, PES) dominovali prvým štyrom európskym voľbám až do roku 1999, kedy ich prečíslili konzervatívne a kresťansko-demokratické strany združené v Európskej ľudovej strane (EĽS). To sa zopakovalo aj v roku 2004. Skupina EĽS-ED je momentálne najpočetnejšou skupinou s 288 kreslami v 785 člennom Parlamente. Z nich je 27 britských konzervatívcov. PES môže rátať s 217 poslancami.

Otázky

Európski socialisti opakovane útočia na európsku pravicu a vinia ju z toho, že ich "neoliberálne" stratégie stáli za súčasnou ekonimickou krízou. PES verí, že voliči v Európe zdieľajú tento pocit a dajú jej členským stranám svoj hlas. 

Voľby do EP sú prvými významnejšími voľbami vo svete po eskalácii globálnej ekonomickej krízy, samozrejme z výnimkou amerických, kde uspel stredo-ľavý kandidát Barack Obama.

  • Protest proti vládam môže nakloniť Parlament doľava

„V európskych voľbách majú voliči silnú tendenciu trestať svoje národné vlády", povedal pre EurActiv politický analytik. Dôsledkom je, že sa sa vo voľbách darí okrajovým a extrémistickým stranám.

Druhým efektom tohto vzoru je, že ak v Európe dominujú ľavicové vlády, pravica zvyšuje svoje zastúpenie v Európskom parlamente a naopak. V súčasnosti v hlavných mestách prevládajú stredopravé vlády, takže ak sa tento scenár potvrdí, PES má dobrú šancu získať v novom Parlamentu silnejšiu pozíciu.

  • Má David Cameron kľúč k úspechu socialistov?

William Hague, britský tieňový minister zahraničia, viedol delegáciu britských konzervatívcov na stretnutí so šefom stredo-pravej frakcie EĽS-ED Josephom Daulom. Potvrdil, že David Cameron, šéf strany, chce naďalej stiahnuť toryovcov z EĽS-ED a založiť novú skupinu v novozvolenom Parlamente.

Konzeravtívny britský europoslanec Geoffrey Van Orden včera pre BBC povedal, že prebiehajú rokovania s „mainsteamnovými stranami a serióznymi politikmi, ktorí nie sú spokojní s tým, kde teraz sedia v Parlamente “. Predpokladá sa, že nová skupina sa bude volať "Európski konzervatívci".

V prípade, že by sa európskym socialistom podarilo získať o 30 kresiel viac, Cameron stiahne z EĽS-ED 27 svojich europoslancov a presvedčí i českých poslancov za ODS, PES by ľahko mohla mať v novozvolenom Parlamente väčšinu.

To by malo zároveň vplvy na voľbu predsedu Európskej komisie, kedže lídri EÚ by mali pri nomináciách zobrať od úvahy výsledok volieb do EP. José Manuel Barroso je kandidátom EĽS-ED. 

Niektoré zdroje z prostredia konzervatívcov ale pochybujú, či by chcel byť Cameron zodpovedný za prečíslenie pravicových síl v Európskom parlamente. Nevylučujú, že by Cameron mohol pod vplyvom situácie svoj sľub z roku 2005 zmeniť. „Trvalo by  päť minút napísať tlačovú správu“ oznamujúcu kontinuitu v spoločnej skupine, tvrdí zdroj.